Z jakich elementów powinien składać się neodymowy zestaw do poszukiwań?
Poszukiwanie przedmiotów wykonanych z metali ferromagnetycznych, czyli przyciąganych przez magnesy, nie musi być realizowane przy pomocy tradycyjnego wykrywacza metalu. W rzekach i różnego rodzaju akwenach wodnych takie poszukiwania można prowadzić przy pomocy silnego magnesu. Idealnym wyborem jest neodymowy magnes do poszukiwań, prosty w użyciu, ale charakteryzujący się potężnym udźwigiem, który może osiągać wartość nawet kilkuset kilogramów.
Czego potrzeba do poszukiwań metali żelaznych w wodzie?
Do wyłowienia stalowego złomu zalegającego na dnie rzeki, stawu lub jeziora, nadaje się każdy, oferujący odpowiednio dużą siłę przyciągania, specjalny magnes neodymowy do poszukiwań. Taki magnes powinien być wyposażony w stały uchwyt, do którego można przywiązać wytrzymałą linę. Warto przy tym podkreślić, że niektóre magnesy mają udźwig rzędu kilkuset kilogramów i do ich obsługi zalecane jest używanie profesjonalnej wyciągarki samochodowej. Mniejszy, a w związku z tym słabszy, neodymowy magnes do poszukiwań również powinien być użytkowany z zachowaniem odpowiednich procedru bezpieczeństwa. Nawet stosunkowo małe magnesy neodymowe mają udźwig rzędu 100 kg. Wyciągnięcie ważącego sto lub więcej kilogramów elementu stalowego zagłębionego w mule rzeki wymaga dużej siły fizycznej, niejednokrotnie pomocy drugiej osoby.
Zestawy do poszukiwań złomu w wodzie
Podstawowym zastosowaniem dla magnesów neodymowych do poszukiwań metali jest przeczesywanie różnorodnych akwenów wodnych z brzegu, bez konieczności wchodzenia do wody. Osoba planująca takie działania powinna wyposażyć się nie tylko w magnes o dużej sile udźwigu, ale także wytrzymałą, odporną na zerwanie linę i dobrej jakości rękawice ochronne, które zabezpieczą wewnętrzną powierzchnię dłoni przed otarciami, zimnem i wodą. Neodymowy magnes do poszukiwań w wersji profesjonalnej zwykle sprzedawany jest również w zestawie ze specjalną skrzynką przeznaczoną do jego bezpiecznego transportu. Trzeba pamiętać, że magnes neodymowy ma olbrzymią siłę przyciągania i wystarczy chwila nieuwagi, by przywarł do powierzchni samochodowej karoserii lub elementu konstrukcyjnego mostu, z którego często przeczesuje się dno rzeki.
W zestawach z neodymowym magnesem do poszukiwań często znaleźć można również pomniejsze akcesoria, które ułatwiając montaż liny i ograniczają ryzyko jej przecięcia o ostre krawędzie. Takimi akcesoriami są m.in. karabińczyki, dzięki którym można szybko zamocować linę na magnesie z uchwytem oczkowym oraz kausze, które chronią linę przed uszkodzeniem.