AkcesoriaSportSprzęty sportowe

Czym napełnić worek treningowy?

Wraz z otrzymaniem przesyłki z workiem treningowym, na nieuświadomionego klienta często czeka pierwsze rozczarowanie. Zamiast otrzymać wielki błyszczący i ciężki worek treningowy, kurier wręcza mu zgrabnie zapakowaną dwu kilogramową paczkę. Jak przekształcić ją w wymarzony worek bokserski? W niniejszym tekście przedstawimy metody napełniania bokserskich worków treningowych.

Większość sklepów sprzedaje worki treningowe do samodzielnego napełnienia. Wbrew pozorom jest to bardzo rozsądne rozwiązanie. Dzięki nim tylko w sklepach i hurtowniach sportowych nie zalegają setki wielkich przedmiotów, ponadto sami klienci mogą dobrać poziom napełnienia wagę i twardość do swoich indywidualnych potrzeb.

  • Sypki problem
    Jedną z pierwszych substancji, którą skojarzymy z napełnieniem worka jest piasek. Nie jest to zły pomysł, pod warunkiem jednak że mamy sprzęt, który na to pozwoli. Piasek jest bardzo ciężkim materiałem w przeliczeniu na objętość. Większość standardowych worków ma nośność do maksymalnie 60 kilo. Może się więc okazać, że napełniając cały worek piaskiem będzie on zbyt ciężki i po prostu rozerwie nam się podczas treningu. Sam piasek jest też bardzo twardym materiałem. Dlatego jego stosowanie w workach bokserskich zaleca się zaawansowanym sportowcom w profesjonalnych salach ćwiczeń.
  • Zboża
    Każdy kto miał kiedyś styczność z poduszką terapeutyczną wie mniej więcej jak zachowują się zboża w worku. Zapewniają one bardzo dobre wypełnienie, równomierną twardość czy odpowiednią wagę. Niemniej jednak stanowią one chyba jeden z najdroższych materiałów którymi można wypełnić worek treningowy.
  • Ścinki materiałów
    Materiał ze starych koszul czy spodni idealnie nadaje się do wypełnienia worka bokserskiego. Cechuje się dobrą twardością i odpowiednim wypełnieniem. Warto jednak pamiętać, że najlepiej umieszczać w worku pocięte na drobne paski kawałki materiału. Wszystko zgodnie z zasadą im mniejsze tym lepsze. Całe duże połacie materiału mogą się bowiem nierówno rozłożyć i podczas uderzeń będziemy czuć niejednolite górki i doliny pod płaszczyzną worka.
  • Trociny
    Element wypełnienia worka należący do tych najtańszych, a zarazem najlepszych. Bardzo często trociny możemy dostać bowiem za darmo, jako odpad w lokalnym tartaku.  Wypełnienie nimi worka bokserskiego gwarantuje przyjemną twardość i odpowiednie, równomiernie wypełnienie całej przestrzeni tego przyrządu do ćwiczeń.  Warto jednak poświęcić chwilę podczas wyboru i załadunku trocin do worka treningowego. Zróbmy wszystko by pośród trocin nie znalazły się żadne drzazgi, gałązki czy twardsze wióry. Mogą one nie tylko uszkodzić worek, ale i zrobić krzywdę osobie ćwiczącej.

Jaki worek treningowy kupić?

Gdy już zdecydujemy, że szycie worka od zera nie jest dla nas najlepszym pomysłem, musimy zastanowić się jaki worek treningowy wybrać. Możemy zaopatrzyć się w taki z gotowym wypełnieniem, wtedy jedyną czynnością, która będzie dzielić nas od jego korzystania będzie mocowanie worka do sufitu.

Inną opcją jest zakup pustego worka, który następnie będziemy musieli czymś wypełnić. Worek taki będzie o wiele tańszy od takiego całkiem gotowego, a to dlatego, że wysyłka dużego, wypełnionego worka jest o wiele bardziej kosztowna, niż przesłanie zwinętego, pustego w środku skórzanego pokrowca. Do ogólnego rozrachunku dojdzie jeszcze koszt wypełnienia. 

worek bokserski - trening

To jaki worek bokserski kupimy zależy przede wszystkim od tego, ile chcemy przeznaczyć na taki zakup pieniędzy i ewentualnie czasu. Kupując worek gotowy nie mamy większego wpływu na to, czym jest wypełniony, oszczędzamy jednak czas. Z kolei dokonując zakupu pustego worka, możemy dobrać wypełnienie odpowiadające najbardziej naszym preferencjom, jednak musimy liczyć się z tym, że spędzimy dodatkowy czas na to, aby przygotować worek do użytkowania.

Jak zrobić worek bokserski?

Wiele osób ćwiczących zastanawia się jak zrobić worek treningowy tak, aby zaoszczędzić. Odpowiedzi jest co najmniej kilka. Na pewno najbezpieczniej jest kupić pusty worek w Internecie i samemu zadbać o jego wypełnienie. Najtańszym sposobem będzie wykorzystanie wspomnianych już wcześniej trocin, które można zdobyć za darmo w tartaku lub u krewnych, którzy stosują drewno do opału (niektórzy z nich sami piłują drewno, stąd pozostałości w postaci trocin). Sposobem ekologicznym byłoby wykorzystanie starych ubrań, które nie nadają się do tego, aby je sprzedać czy oddać potrzebującym.

Z czego zrobić worek treningowy?

Jeśli bardzo chcemy robić worki do boksu samodzielnie musimy uzbroić się w cierpliwość oraz… Zestaw do szycia. I to nie byle jaki, bo taki, który będzie odpowiedni do łączenia kawałków skóry lub jej imitacji. Tylko bowiem skóra zagwarantuje nam, że wypełnienie nie rozsypie się nam przy pierwszym uderzeniu.  Nasze worki treningowe to nie worki na trociny, muszą więc być połączone grubymi i mocnymi nićmi. Jeśli nie czujemy się na siłach, by zabawić się w krawca, zawsze możemy do połączenia kawałków materiału użyć specjalnego kleju do skóry. Należy jednak pamiętać, że musi to być wyjątkowo mocny produkt, a jednocześnie nie może być substancją toksyczną, ponieważ częste treningi będą wiązały się z częstą ekspozycją na substancje potencjalnie szkodliwe dla naszego zdrowia.

Najlepszym materiałem do stworzenia własnego worka będzie skóra. Zanim jednak kupimy ten materiał, warto sprawdzić, czy nie mamy w szafie starych kurtek, których już nie używamy. Gdy już zdobędziemy potrzebne materiały, trzeba zastanowić się nad wielkością worka, będzie ona zależeć od wielu czynników, między innymi od naszej wagi, tego ile czasu trenujemy, a wreszcie od tego, ile mamy miejsca w pomieszczeniu, w którym chcemy zawiesić worek. Standardowe worki treningowe mają średnicę ok. 45 cm i długość 150 cm.

Musimy także dobrze przemyśleć to, z czego wykonać zawieszenie dla naszego worka. Na to nie ma jednej reguły, najlepiej jednak zaopatrzyć się w sznur specjalistycznym sklepie budowlanym lub sportowym. Mocne zawieszenie to tak naprawdę podstawa – bez niego nasz worek długo nam nie posłuży. Zamiast sznura, możemy także zainwestować w łańcuch, który zapewni nam silne mocowanie, jest jednak droższy i może okazać się problematyczny przy jego zaczepianiu do worka.

Czym wypełnić worek treningowy?

Worek treningowy to podstawowe narzędzie do ćwiczeń dla osób, które trenują boks lub po prostu dbają o swoją formę. Jeśli chcemy wyciągać z treningu jak najwięcej, musimy pamiętać, że nie możemy wypchać worka treningowego tym, czym wypchać poduszkę mogłaby nasza babcia.

Nie tylko początkujący sportowcy zastanawiają się czym wypełnić worek bokserski. Materiałów jest wiele, jednak to do osoby używającej należy decyzja, który jej najbardziej odopowiada. Worek bokserski nie może być na pewno wypełniony materiałami, które mogłyby go łatwo uszkodzić, powinniśmy zatem unikać ostrych kawałków plastiku, czy drewna.

Wypełnienie worka bokserskiego powinno spełniać następujące warunki:

  • musi zapewniać odpowiednią twardość,
  • nie może się nierównomiernie przemieszczać,
  • nie może powodować uszkodzeń materiału, z którego wykonany jest worek,
  • musi być bezpieczne dla osoby ćwiczącej – dobieramy takie wypełnienie, które nie pokaleczy nam rąk przy wykonywaniu ćwiczeń,
  • nie może być substancją toksyczną.

Niezależnie od tego, na jakie wypełnienie worka treningowego się zdecydujemy, musi być to materiał dobrze wysuszony. W przeciwnym wypadku, w środku może zebrać się wysoce szkodliwa pleśń, która nie tylko będzie miała niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, ale również sprawi, że worek zacznie nieprzyjemnie pachnieć.

Wykonanie samodzielnie worka do boksu nie jest proste i nie każdy ma do tego potrzebne umiejętności lub czas. Na szczęście zawsze możemy kupić gotowy już worek treningowy. Zanim przystąpimy do zakupów, warto zastanowić się nad tym, jakie mamy preferencje i jeśli to możliwe, wykorzystajmy nasz potencjał, aby zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.