Sprzęty sportowe

O bagażnikach zdań kilka…Wybieramy najlepsze modele na miarę XXI wieku

Lubimy nowoczesne rozwiązania, w końcu mamy XXI wiek. Korzystamy ze smartphonów, które mają tak wiele funkcji, że zapewne o połowie nawet nie wiemy. Do dyspozycji mamy także inteligentne systemy zarządzania sprzętem czy nawet roletami okiennymi. Także nie musimy nawet ruszać się z pokoju, aby nastawić kawę. Zatem jest naprawdę bardzo dobrze, ale dlaczego nie wybieramy najlepszych rozwiązań wybierając sprzęty, które wpływają na naszą wygodę jazdy na rowerze. Mowa tutaj o bagażnikach rowerowych. Choć dla wielu są to tylko dodatki, to naszym zdaniem odpowiedni wybór ma bardzo duże znaczenie. Zatem w dzisiejszym tekście wybierzemy modele na miarę XXI wieku.

Wygoda i jakość mogą iść w parze

Bądźmy szczerzy, jazda na rowerze jest obecnie bardzo modna, ale my naprawdę bardzo lubimy taką modę. Wszak pozytywnie wpływa na zdrowie, a jednocześnie możemy wyrobić sobie kondycję i zrobić coś dobrego dla środowiska, ale i swojego portfela. Jednak decydując się na zakup bagażnika trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, a nie niską cenę. Na samym początku warto zwrócić uwagę na udźwig, wszak można znaleźć bagażnik rowerowy, który sprawdzi się do przewożenia nawet ciężkiego sprzętu turystycznego. A więc nie będziecie musieli już nosić na plecach plecaka, zatem takie rozwiązanie jest nie tylko niezwykle wygodne, ale także wpływa na bezpieczeństwo. Jeżeli jednak jeździcie tylko w krótkie trasy, to nie musicie wybierać modeli z bardzo dużą nośnością.

Rodzaj montowania ma znaczenie

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest sposób montowania, gdyż on także wpływa na Waszą wygodę, a jednocześnie nie każdy bagażnik pasuje do każdego roweru, dlatego postaramy się bardziej dokładnie rozszerzyć sposób montowania. Jeśli wybieracie standardowy tylny bagażnik, będzie on montowany do ramy w czterech punktach. Wtedy też pionowe rurki będą opierać się o ramę, ale w osi koła. Z kolei z przodu bagażnik powinien być zamocowany do rur trójkąta ramy. Oczywiście może się okazać, że Twój rower nie ma otworów, tak zdarza się np. w modelach MTD, wtedy słusznym wyborem wydaje się bagażnik do roweru mocowany do sztycy podsiodłowej, ale trzeba też wiedzieć, że bagażnik wytrzyma zdecydowanie mniejsze obciążenie. Kolejnym rodzajem jest bagażnik mocowany z przodu roweru. Oczywiście można jeszcze zdecydować się na inne rozwiązania, które są dedykowane pod sakwy oraz pokrowce.

Zwróć uwagę na materiał

Bagażniki rowerowe mogą być wykonane z naprawdę wielu materiałów. Dostępne są choćby modele z tworzyw sztucznych, typu kompozyt. Ich cena jest rzeczywiście bardzo niska, ale jednocześnie jakość pozostawia wiele do życzenia. A więc naszym zdaniem nie jest to absolutnie dobry wybór. Trochę droższy, ale o wiele lepszy jest model aluminiowy. Jest on bardzo lekki, a przy tym jego wytrzymałość może oscylować na poziomie do około 25 kg. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest model stalowy, jest on oczywiście cięższy, ale też ma większą nośność – do około 40 kg. Najdroższy bagażnik do roweru to tytanowy. Jest ona bardzo lekki, wytrzymały i wytrzymuje największe obciążenie, ale ma jedną bardzo dużą wadę, a mianowicie jest wyjątkowo drogi.

A może bagażniki specjalne?

Zdarzają się sytuację, że nasz rower nie posiada specjalnych otworów, zatem standardowy montaż nie wchodzi w grę, z kolei modele mocowane do sztycy nie są tak wytrzymałe pod względem udźwigu. Wtedy jedynym wyborem może być bagażnik specjalny, który różni się sposobem instalacji. Otóż montowany jest na osi szybkozamykacza tylnego koła, dodatkowo sprzedawany jest z dedykowaną przejściówką. Oczywiście specjalne rozwiązania często mają też specjalną cenę i jak zapewne możecie się spodziewać i w tym przypadku ceny są zdecydowanie wyższe.

Bagażnik do roweru jest bardzo ważnym elementem wyposażenia. Znacząco wpływa na jakość jazdy i zapewnia też wygodę. W naszym tekście przedstawiliśmy różne modele, które różnią się od siebie ceną, ale i jakością oraz sposobem mocowania. Zatem każdy znajdzie coś dla siebie. Nie musicie oczywiście kupować najdroższych modeli tytanowych, które swoją drogą dosyć trudno znaleźć. Nawet aluminiowe i stalowe sprawdzą się całkiem dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.