Trening

Jak biegać zimą?

Na zewnątrz robi się coraz zimniej, a to oznacza, że nadszedł czas, aby pomyśleć o tym, jak utrzymać rutynę biegania przez zimowe miesiące. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci biegać przez całą zimę. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym biegaczem, czy dopiero zaczynasz, bieganie zimą może być świetnym sposobem na zachowanie formy i aktywności. Zanim jednak zasznurujesz buty, pamiętaj o kilku rzeczach – wybór czapki zimowej do biegania to tylko przykład. Oto krótki przewodnik, jak zacząć biegać zimą.

Jak zacząć bieganie?

Zdobądź odpowiedni sprzęt. Będziesz potrzebować odzieży na zimne dni, aby zapewnić sobie wygodę podczas biegania w niższych temperaturach. Upewnij się, że masz dobrą parę termicznych legginsów lub rajstop do biegania, koszulę z długimi rękawami opaskę na głowę i rękawiczki – istotna jest też czapka zimowa do biegania.

Odpowiednie ubrania do biegania

Układaj warstwy. Noszenie wielu warstw jest kluczem do utrzymania ciepła podczas biegania w zimnie. Zacznij od warstwy bazowej wykonanej z materiału odprowadzającego wilgoć, który pomoże Ci zachować suchość, następnie dodaj środkową warstwę jako izolację i uzupełnij ją odporną na wiatr warstwą zewnętrzną.

Wybierając ubrania do biegania na zimę, jak czapka zimowa do biegania, należy pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, poszukaj materiałów, które będą odprowadzać wilgoć, takich jak poliester lub wełna. Te tkaniny pomogą Ci zachować suchość i wygodę, nawet jeśli zaczniesz się pocić. Po drugie, wybierz warstwy, które zapewnią zarówno izolację, jak i oddychalność. Dobrą zasadą jest ubieranie się tak, jakby było o 20 stopni cieplej niż w rzeczywistości – pomoże to uniknąć przegrzania lub wychłodzenia podczas biegu. Na koniec upewnij się, że twoje ubrania dobrze leżą – zbyt luźne i będą zatrzymywać wilgoć, zbyt ciasne i mogą ograniczać ruchy.

Ochrona i rozgrzewka przed bieganiem

Nie tylko czapka zimowa do biegania ma znaczenie. Zadbaj o swoją skórę. Zimna pogoda może mieć wpływ na twoją skórę, dlatego ważne jest, aby szczególnie dbać o nią w miesiącach zimowych. Użyj lekkiego kremu nawilżającego przed wyruszeniem na bieg i pamiętaj, aby umyć twarz i nałożyć balsam, gdy tylko skończysz.

Rozgrzej się porządnie. To, że na zewnątrz jest zimno, nie oznacza, że możesz pominąć rozgrzewkę. W rzeczywistości jeszcze ważniejsza jest rozgrzewka przed bieganiem w zimnie, aby uniknąć kontuzji. Wykonaj dynamiczne rozciąganie i/lub trucht w miejscu przez kilka minut przed wyruszeniem na bieg.

Zacznij powoli. Jeśli minęło trochę czasu, odkąd biegałeś na świeżym powietrzu, nie próbuj zaczynać od miejsca, w którym skończyłeś. Zacznij powoli i stopniowo zwiększaj przebieg i intensywność, gdy ponownie przyzwyczaisz się do biegania w chłodne dni.

Uważaj na lodowe plamy. Zimowe bieganie może być zdradliwe, jeśli nie będziesz uważał na płaty lodu na ziemi. Jeśli natkniesz się na takiego, zwolnij i bądź ostrożny, dopóki nie osiągniesz bezpiecznego oparcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.