Sprzęty sportowe

Jak wybrać trampolinę do ogrodu?

Trampoliny ogrodowe można zobaczyć w coraz większej liczbie ogrodów przydomowych. Chętnie skaczą na nich mali i duzi, a przyjemność skakania łączy się z troską o dobrą kondycję i zapewnia codzienną dawkę ruchu. Dobrze wybrana trampolina może służyć przez całe lata. Zobaczmy, jak wybrać trampolinę do ogrodu.

Trampolina ogrodowa – jaki rozmiar?

Jedną z pierwszych kwestii, którą powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze trampoliny, jest jej rozmiar. Wybór jest dość duży, począwszy od trampolin bardzo małych, o średnicy ok. 2m, aż do dużo większych, czyli nawet 5m.

Przed podjęciem decyzji o zakupie należy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, ile osób ma korzystać z trampoliny w jednym czasie oraz ilość miejsca w ogrodzie. Choć względy bezpieczeństwa mówią, że trampolina ogrodowa powinna być użytkowana pojedynczo, to praktyka pokazuje, że dzieci chętniej korzystają z niej parami lub we trójkę, dlatego dla ich bezpieczeństwa lepiej wybrać trampolinę większych rozmiarów.

Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę również wymiary ogrodu, bo zastawienie całego terenu zielonego koło domu trampoliną wydaje się kiepskim rozwiązaniem. Warto szukać zatem rozmiaru, który z jednej strony nie zapełni całego ogrodu, a z drugiej nie ograniczy możliwości korzystania z trampoliny w towarzystwie.

Siatka – na zewnątrz czy w środku?

Drugim ważnym elementem, który wpływa na wybór trampoliny ogrodowej, jest sposób mocowania siatki. W sklepach dostępne są dwa rodzaje siatek – siatka montowana na zewnątrz sprężyn i siatka mocowana wewnątrz. Ta pierwsza zapewnia więcej miejsca do skakania, ale nie zabezpiecza przed wpadnięciem kończyną pomiędzy sprężyny. Natomiast ta druga gwarantuje pełne bezpieczeństwo podczas skakania, ale nieco zmniejsza przestrzeń wewnątrz trampoliny.

Wybór jak zwykle nie jest jednoznaczny, bo każdy z tych sposobów mocowania ma swoje plusy i minusy. Jednakże należy pamiętać, że producenci podają zawsze zewnętrzne wymiary stelaża trampoliny, w związku z czym trampolina 10ft z siatką mocowaną na zewnątrz będzie wygodniejsza niż trampolina o tych samych wymiarach, ale z siatką montowaną wewnątrz.

Akcesoria dodatkowe do trampoliny

Wybierając trampolinę, warto zapoznać się również z dostępnymi akcesoriami dodatkowymi. Mowa tu przede wszystkim o drabince, dzięki której łatwiej będzie można wejść do środka. Jest ona przydatna szczególnie przy trampolinach większych rozmiarów, w których poziom trampoliny jest na tyle wysoko, że wejście bez schodków byłoby znacznie utrudnione. Schodki warto kupić również wtedy, gdy z trampoliny mają korzystać młodsze dzieci.

Przy zakupie można rozważyć również zakup plandeki pozwalającej na przykrycie trampoliny. To dobry pomysł szczególnie wtedy, gdy trampolina stoi w pobliżu dużych drzew, zrzucających jesienią duże ilości liści. Dzięki plandece nie trzeba czyścić trampoliny, lecz wystarczy zdjąć plandekę i zacząć skakanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.