Finanse i biznes

Jak dezynfekować hale przemysłowe?

Z założenia dezynfekcja przeprowadzana jest w celu ochrony zdrowia ludzkiego przed drobnoustrojami, bakteriami, wirusami i grzybami. To bardzo ważne, bowiem są to czynniki, które często stanowią pośrednią lub bezpośrednią przyczynę wystąpienia groźnej choroby, lub infekcji. Dlatego też dezynfekcja i mycie hal przemysłowych (ale także i innych powierzchni, na których pracują większe skupiska ludności) ma duże znaczenie nie tylko dla zdrowia, ale również komfortu i efektywności pracy na takich powierzchniach.

Oznakowanie – najczęściej stosowana metoda dezynfekcji

Ozon jest gazem, który dzięki swoim właściwościom i zastosowaniu odpowiednich urządzeń jest w stanie swoim zasięgiem objąć nawet najmniejsze i najbardziej skryte zakamarki w każdej przestrzeni. Co ważne, dezynfekcja przy zastosowaniu ozonu doskonale sprawdzi się nie tylko w przypadku hal przemysłowych, ale również w biurach, pomieszczeniach gospodarczych, a nawet powierzchniach mieszkalnych. Ozon jest gazem nie tylko niwelującym bakterie, grzyby i drobnoustroje, ale również posiadającym silne właściwości pochłaniania nieprzyjemnych zapachów. Ozonowanie jest bardzo naturalną metodą dezynfekcji, w przypadku której nie zachodzi konieczność stosowania żadnych środków chemicznych, jest więc metodą całkowicie bezpieczną i nieszkodliwą dla środowiska naturalnego.

Mycie hal przemysłowych przy zastosowaniu środków chemicznych

Jednym ze sposobów na dezynfekcję pomieszczeń jest wykorzystanie specjalnie do tego celu przeznaczonych chemicznych środków. Za tę działające najskuteczniej uznaje się preparaty, które w swoim składzie zawierają następujące składniki:

  • czwartorzędne związki amoniowe,
  • krystaliczny fiolet,
  • różnego rodzaju związki halogenowe,
  • alkohol etylowy oraz izopropanol ( w stężeniu nie mniejszym niż 70%),
  • zasady,
  • kwasy,
  • utleniacze,
  • związki metali ciężkich,
  • związki fenolowe,
  • aldehydy.

To, jakie środki chemiczne zostaną zastosowane do dezynfekcji hali przemysłowej, zależy w głównej mierze od jej powierzchni. W przypadku tych mniejszych wystarczające powinny być środki powstałe na bazie alkoholu, przy znacznie większych niezbędne będzie jednak zastosowanie tych na bazie chloru bądź czwartorzędnych związków amonowych.

Zamgławianie ULV

Zamgławianie ULV to metoda być może niestosowna zbyt powszechnie, która jednak ma dość duże zdolności dezynfekcyjne, dlatego też warto ją znać. Jest to metoda oparta o zastosowanie mgły wodnej, wytworzonej przy pomocy specjalnego generatora. Efekt usunięcia wszelkich bakterii czy drobnoustrojów pojawia się po 8 godzinach od zabiegu.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy ECO PARA z Poznania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.