Finanse i biznes

Jakie obszary działalności firmy są weryfikowane podczas audytu bezpieczeństwa?

Audyt bezpieczeństwa to ocena poprawności działania systemów zabezpieczeń w firmie, niezbędna podczas kreowania godnej zaufania, silnej marki. Przed zdecydowaniem się na audyt warto jednak dowiedzieć się, jakie obszary działalności są poddawane szczegółowej ocenie.

Chronione dane

W ramach audytu bezpieczeństwa wybrany podmiot przeprowadza szereg badań przy użyciu wybranych narzędzi i oprogramowania – te wszystkie zabiegi mają na celu wykrycie nieprawidłowości w systemie zabezpieczeń. Podczas badania wciela się więc w rolę hakera, usiłującego wykraść dane. No właśnie – jakie dane?

  • Dane osobowe – czyli jeden z najważniejszych tematów ostatnich lat. Ochrona danych osobowych jest niezwykle ważna i powinna stanowić jeden z podstawowych filarów każdej działalności. Oczywiście chodzi zarówno o dane klientów i kontrahentów, jak i samych pracowników.
  • Dane stanowiące tajemnicę handlową – umowy, postanowienia, zobowiązania. Ich wypłynięcie może spowodować nieodwracalne straty w firmie.
  • Konta i dane dostępu – dla hakera niezwykle korzystne jest pozyskanie haseł i innych danych dostępowych do rachunków bankowych, kont firmowych czy maila.

Obszary weryfikowane podczas audytu

Wiadomo już, jakie dane można wykraść z niezabezpieczonego systemu. Jednak jakie dokładnie obszary weryfikowane są podczas badania? Należą do nich przede wszystkim:

  • bazy danych i dokumenty,
  • środki i oprogramowanie używane w celu zabezpieczeń,
  • infrastruktura sieci, połączenia pomiędzy urządzeniami,
  • urządzenia teleinformatyczne,
  • obiekty podlegające ochronie.

Podczas audytu weryfikuje się poprawność działania zabezpieczeń we wszystkich możliwych obszarach. W przypadku wykrycia nieprawidłowości niezbędne jest wprowadzenie konkretnych zmian – firma wykonująca audyt powinna więc przedstawić konkretne rozwiązania, abyśmy niezwłocznie dokonali poprawek w systemie zabezpieczeń. Więcej o procesie i czynnościach wykonywanych podczas przeprowadzania audytu bezpieczeństwa przeczytasz na stronie firmy SEKA.

Ochrona danych i informacji to konieczność w każdej firmie – a audyt bezpieczeństwa pozwala na dokładną weryfikację skuteczności stosowanych rozwiązań na wielu płaszczyznach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.