Rekrutacja online do agencji pracy tymczasowej
Epidemia koronawirusa zmieniła rynek pracy i sprawiła, że coraz więcej rekrutacji prowadzonych jest zdalnie. Ten trend zauważalny jest także w przypadku agencji pracy tymczasowej, a przede wszystkim w sytuacji poszukiwania pracowników biurowych.
Na czym polega rekrutacja online?
Rekrutacja online to innowacyjna forma doboru pracowników, która polega na zdalnym przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej. W trakcie rozmowy rekruter może zadawać kandydatowi różne pytania dotyczące jego edukacji, stażu pracy, doświadczenia zawodowego oraz trudnych sytuacji w poprzednim miejscu pracy. Po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła „agencja pracy tymczasowej warszawa” można znaleźć wiele różnorodnych ofert pracy, a w przypadku niektórych stanowisk pojawia się informacja dotycząca rekrutacji prowadzonej online. W ten sposób agencja dostosowuje się do panujących trendów na rynku pracy, a także umożliwia przeprowadzenie bezpiecznego doboru kandydatów, bez obawy o ich problemy zdrowotne. Rekrutacja zdalna, tak samo jak stacjonarna, ma na celu sprawdzenie kwalifikacji kandydata, a także jego twardych i miękkich umiejętności. Taka forma może być prowadzona za pośrednictwem różnych narzędzi np. aplikacji Skype czy Zoom. Czasami poza rozmową kandydat może otrzymać dodatkowe zadania w formie zdalnej, które przesyłane są przez komunikator. W ten sposób możliwe jest sprawdzenie zdolności analitycznego myślenia lub znajomości języków obcych, a także innych kompetencji potrzebnych na danym stanowisku. Rekrutacja online najczęściej wykorzystywana jest w przypadku pracowników biurowych, którzy mogą rozpocząć wykonywanie swoich obowiązków także w domu.
Jak się przygotować do zdalnej rekrutacji do agencji pracy?
Kandydat musi dobrze przygotować się do zdalnej rekrutacji, ponieważ często pierwsze wrażenie jest dla rekrutera decydujące. Właśnie dlatego poza merytorycznym przygotowaniem ważne jest zadbanie o sprawy techniczne, czyli zainstalowanie odpowiedniego narzędzia do rozmowy rekrutacyjnej, sprawdzenie jakości połączenia z internetem, a także zadbania o swój wizerunek. Warto pamiętać o tym, że w przypadku rekrutacji zdalnej kandydat powinien ubrać się tak samo jak na tradycyjną rozmowę twarzą w twarz. Oznacza to, że warto zadbać o całość wyglądu, a nie tylko o te części ciała, które będą widoczne – może się zdarzyć, że w trakcie rozmowy pojawi się konieczność wstania z miejsca. W tym wypadku spodnie od dresu lub piżamy nie będą prezentowały się elegancko. Kandydat powinien także zadbać o koncentrację i usunięcie wszelkich rozpraszaczy np. wyłączenie powiadomień przychodzących na laptopa. W ten sposób całą swoją uwagę i energię może skoncentrować na rekruterze i jego pytaniach. Przygotowanie do zdalnej rekrutacji jest bardzo ważne i warto pamiętać o tym, aby nie traktować takiej rozmowy kwalifikacyjnej jako gorszej lub prostszej, ponieważ przebiega ona niemal tak samo jak forma stacjonarna.