Finanse i biznes

O czym musisz pamiętać, robiąc zakupy online?

Każdego roku liczba e-konsumentów rośnie. Duże znaczenie dla popularyzacji handlu w sieci miał rozwój internetu oraz nowoczesnej technologii. Każdy klient ma swoje prawa i warto je znać, korzystając z usług firm w sektorze e-handlu.

System internetowych transakcji

Właściciele e-sklepów oferują zazwyczaj swoim klientom różne rodzaje płatności online. Jeśli korzystamy z karty, wówczas należy wprowadzić jej numer, datę ważności oraz kod CVV2, mieszący się na odwrocie. System bankowy zazwyczaj wysyła również prośbę o autoryzację płatności w postaci cyfrowego hasła. Potwierdzenie transakcji z użyciem karty płatniczej odbywa się bardzo szybko. Klient nie musi czekać na zaksięgowanie przelewu. Po otrzymaniu informacji o finalizacji transakcji sprzedawca wysyła zamówiony towar. Danych karty płatniczej nie należy jednak udostępniać osobom trzecim. Niewskazane jest również przesyłanie jej zdjęć oraz skanów. Warto również ustalić sobie limit pieniędzy, przeznaczonych na internetowe zakupy. W przypadku kradzieży karty nie narażamy się wówczas na to, że oszust w pełni skorzysta z dostępnych środków finansowych.

Prawa konsumenta

Wadliwy towar można zawsze zwrócić do sprzedawcy. Reklamacja przysługuje konsumentowi w ciągu dwóch lat od chwili zakupu. Klient może również złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy sprzedaży bez podawania przyczyny w przeciągu czternastu dni od momentu otrzymania towaru. Zwrócony produkt nie powinien jednak mieć śladów użytkowania. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto sprawdzić, czy produkt nie został uszkodzony zaraz po tym, jak przesyłka zostanie doręczona przez kuriera. Nie wszystkie produkty można zwrócić – ograniczanie związane są zazwyczaj z towarami o krótkim terminie przydatności do użycia.

Zakupy w sieci są niezwykle proste i wygodne. Coraz więcej osób decyduje się skorzystać z ofert e-sklepów. Nie warto jednak wierzyć we wszystko, co oferują nam internetowi sprzedawcy. Wyjątkowo niskie rabaty mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z oszustem. Warto również pamiętać, by nie udostępniać danych karty oraz numeru konta osobom trzecim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.