Kulinaria

Jak wyklarować rosół?

Pojęciem klarowania określamy oczyszczanie płynu i doprowadzenie go do jak największej przezierności. Robi się to na ogół po to, by potrawom i produktom spożywczym nadać przejrzystości i atrakcyjności wizualnej. Co najczęściej poddajemy klarowaniu? Masło, aby dobrze się na nim smażyło, wino, gdy jest mętne mimo klarowania grawitacyjnego, wywary do galarety, aby atrakcyjnie wyglądały w niej na przykład ryba i gotowane warzywa lub rosół, gdy na obiad zaproszona jest teściowa. To właśnie klarowanie rosołu sprawia początkującym jak i bardziej doświadczonym kucharzom duży problem. Jest to proces, który wymaga od nas wiedzy: musimy być świadomi, kiedy należy go przeprowadzić i jakich składników oraz narzędzi powinniśmy do tego użyć. 

Domowy rosół większość z nas pamięta z dzieciństwa. Ten aromat przywołuje niedzielne obiady, do których nasze babcie, czy mamy robiły makaron własnoręcznie, aby idealnie się komponował z własnoręcznie zrobionym rosołem.

Rosół to potrawa pyszna i dosyć łatwa w przygotowaniu, każdy dobry gospodarz domu uczy się prędko jak się robi rosół. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jakie ma rosół z kurczaka lub rosół z kaczki właściwości. A jednak, wielu kucharzy – amatorów ma duży problem z utrzymaniem klarowności rosołu. A wszyscy doskonale wiemy, że nawet największy łasuch nie zechce zjeść abominacji kuchennej jaką jest mętny rosół. Dlatego też wiele osób zastanawia się jak wyklarować rosół. Ta informacja jest na tyle istotna, że powinien ją zawierać każdy przepis na rosół z kurczaka. Nasze babcie głowiły się w zaciszu domowym jak sklarować mętny rosół, my na szczęście mamy Internet i nie musimy długo zastanawiać się jak uratować mętny rosół. Każdy fan domowego gotowania przyzna, że najlepszy rosół to rosół klarowny, nikomu nie przypadnie do gustu rosół mętny.

Dlaczego rosół jest mętny?

Za mętny rosół odpowiadają białka, które wytrącają się podczas gotowania mięsa. Początkujący kucharze mogą nie wiedzieć, że w trakcie gotowania rosół potrzebuje odszumowania co najmniej kilka razy, w szczególności wtedy, gdy zacznie się gotować. Klarowny rosół to zatem taki, który został odszumowiony, prawda? Nie do końca! Za klarowność odpowiadają również inne składniki, które wykorzystamy do gotowania rosołu.

Sukces żółty, pyszny i klarowny

A co jeśli można klarować rosół już podczas doboru składników? Dzięki temu nie będziemy musieli w panice poszukiwać powodów dlaczego rosół jest mętny i szybko wyszukiwać informacji, jak zamienić go w rosół klarowny. Dobierając warzywa najlepiej jest oczywiście zaopatrzyć się w nowalijki, których pod żadnym pozorem nie obierajmy, albowiem wszelkie dobroci wylądują w koszu na śmieci. Wystarczy je wyszorować. Domowy rosół najlepiej jest gotować z różnych rodzajów mięsa. Dobrym połączeniem jest drób i wołowina, na przykład połączenie kury, kaczki i szpondra. Przyprawy wybierzmy trzy i nic więcej nam nie trzeba:

  • Sól
  • Pieprz
  • Lubczyk

Zatem jak wyklarować mętny rosół? Zadziałajmy zanim zrobi się mętny i dobierzmy takie składniki, które ochronią naszą zupę przed nieestetycznym wyglądem!

Wydobądź z natury to, co najlepsze

Jak zrobić klarowny rosół w dalszych krokach? Gdy już dobierzesz i umyjesz dobrze mięso, podsmaż je nieco w garnku na złoto, to zamknie pory, zatrzyma najcenniejsze składniki w mięsie, a w szczególności sprawi, że smak rosołu będzie głębszy, a sam wywar będzie klarowniejszy. Dodaj warzywa, które dobrze znasz z dzieciństwa: marchew, pietruszkę, seler, por i cebulę, choć i biała kapusta będzie pasować. Cebulę pal w łupinkach, to zapewni ci głębszy smak, a przypalone skórki cebuli sprawiają, że w rosole zachodzi pierwsze klarowanie, które pozwala utrzymać przejrzystość. Obsmażone mięso i warzywa zalej zimną wodą, która również sprzyja klarowności i smakowi. Ciekawostką jest pomidor. Przekrojony na połówki, dodany do rosołu również dokonuje klarowania, a poza tym nadaje twojemu rosołowi złocistą barwę. Jeszcze jedna ciekawostka – goździk, który zgłębi smak rosołu i sklaruje go ładnie.

Inną propozycją na klarowanie rosołu jest wykorzystanie produktu, który na pewno znajduję się w naszej kuchni lub piwnicy. Mętny rosół ziemniak wyklaruje! Wystarczy dodać jednego ziemniaka, przekrojonego np. na pół do gotującego się rosołu. Oczywiście nie musimy pozostawiać ziemniaka w naszym rosole, jeśli taka wizja się nam nie podoba. Swoją funkcję będzie pełnił tylko podczas gotowania się naszej potrawy. No chyba że chcemy zostawić go w ramach psikusa dla niegrzecznego męża lub dziecka!

Doprawiaj od pierwszych chwil

Stwórz bazę smaków doprawiając rosół od samego początku. Łyżka soli, dwie konkretne szczypty pieprzu i lubczyk to nieodzowne i jedyne niezbędne przyprawy, jakich potrzebuje pyszny i zdrowy rosół.

klarowny rosół

Dzięki odpowiednim proporcjom przypraw, nie będziemy musieli się zastanawiać jak uratować mętny rosół, ponieważ nie dopuścimy do tego, by taki się stał. Oparty o odpowiedni przepis rosół nie będzie wymagał dodatkowych wysiłków by stał się klarowny.

Gotuj rosół długo i łagodnie, na „małym gazie”, niech sobie delikatnie „pyrka” w garnku. Od momentu, gdy rosół zacznie się gotować zmniejsz płomień lub temperaturę na kuchence, aby rosół nie gotował się zbyt intensywnie. Dobrze będzie, gdy co jakiś czas dolejesz szklankę zimnej wody, która zahartuje zupę i stanie się kolejnym etapem klarowania.

Jak klarować rosół – cierpliwość połową sukcesu

Gdy po pierwszym gotowaniu na powierzchni pojawia się piana, znaczy to jedynie to, że wytrąciło się z mięsa białko, które potocznie się nazywa szumowiną. Jedni zbierają ją z wierzchu, inni przecedzają cały wywar przez drobne sito lub odpowiedni materiał, jednak trochę szkoda składników odżywczych, więc lepiej jest zastosować inną metodę. Wystarczy, że posolisz rzeczoną pianę, a opadnie ona szybko na dno, dzięki czemu cenne składniki pozostaną w zupie. Do rosołu stworzonego według powyższego przepisu świetnie pasować będzie tradycyjna krajanka lub nitki Czarnieckie.

Klarowanie rosołu białkiem z jaja kurzego z dodatkiem octu jabłkowego

Jeśli nadal zadajemy sobie jednak pytanie czemu rosół jest mętny, musimy sprawdzić sposób na mętny rosół, który nas nie zawiedzie. Przed sobą mamy mętny rosół, co zrobić?

Jest duża rzesza osób, które wolą klarować rosół wraz z usuwaniem szumowiny. W tym celu usuń z zupy warzywa i mięso i zagotuj sam wywar. Na jeden litr wywaru daj łyżeczkę octu jabłkowego. Jedno lub dwa białka rozkłóć i wlej do wywaru i mieszaj do zagotowania. Po tym czasie ściągnij garnek ze źródła ciepła i poczekaj do przestygnięcia. Ścinające się białko wchłonie szumowinę. Wywar przelej do innego garnka przez kilkukrotnie złożoną gazę lub lnianą ściereczkę i gotowe. Należy pamiętać, aby lniana ściereczka, której używamy do odcedzania klarowanego wywaru musi być luźno tkana, a pokaż dorazowym użyciu wygotowana w praniu.

Co zrobić jak rosół zmętnieje? – podsumowanie

Jak widać na podstawie powyższych przykładów, jest cała masa sposobów na to, aby nasz rosół był klarowny. Niestety, nie zawsze zebranie szumowin, czyli wytrąconego z mięsa białka, wystarczy, by nasz wywar wyglądał estetycznie.

Warto znaleźć na rosół prosty przepis, dzięki czemu nie będziemy musieli skupiać się bardzo na samym procesie gotowania, co sprawi, że będziemy mieć więcej czasu na utrzymanie klarowności wywaru. Oczywiście czasem może okazać się, że nie zdążymy zapobiec zmętnieniu rosołu, wtedy musimy wiedzieć, co zrobić jak rosół jest mętny. Możemy użyć jajka, octu lub sposobu z ziemniakiem, który był zapewne eksperymentem naszych babć, które do Internetu nie miały dostępu. Dla osób nie lubiących dodawać „dziwnych” produktów do potraw, polecany jest sposób z lniaą  ściereczką, przez którą przecedza się się mętny rosół.

Dobrze wyklaruje rosół cebula, zwłaszcza taka przekrojona i opalona nad płomieniem lub lekko opieczona w piekarniku. Pozostaje jeszcze oczywiście sprawdzona metoda dolewania co jakiś czas szklanki zimnej wody do gotującego się wywaru. Jest to sposób skuteczny, jednak nie praktyczny z prostego powodu – nie będziemy mogli w pełni kontrolować ilości gotowanego przez nas rosołu i może się okazać, że porcja mięsa, którą początkowo umieściliśmy w garnku będzie za mała, by nasz wywar miał głęboki smak i pożądaną konsystencję.

Choć klarowność rosołu nie ma bezpośredniego wpływu na jego smak, ma duże znaczenie dla jego odbioru wizualnego. Pływające białe, bliżej niezidentyfikowane drobinki, mogą skutecznie odebrać apetyt nawet największemu głodomorowi, dlatego, jeżeli zależy nam, by rosół smakował całej rodzinie, warto zadbać o jego konsystencję. Nawet najpyszniejszy rosół straci wiele, jeśli będzie mętny. Dlatego dobrze jest zapamiętać sobie kilka sposobów na uratowanie rosołu, w końcu nigdy nie wiadomo, kto i kiedy będzie się raczył naszą potrawą.

Teraz już wiesz jak zrobić klarowny rosół! Kiedy następnym razem koleżanka zapyta cię, co zrobić jak rosół zmętnieje, będziesz miała gotową odpowiedź. Problem bowiem nie tkwi w tym jak się robi rosół, ale w tym jak uratować mętny rosół. Każdy szanujący się kucharz umie wrzucić warzywa i mięso do wody, nie każdy, widząc mętny rosół wie co robić!

2 komentarze do “Jak wyklarować rosół?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.