Najczęstsze urazy podczas ćwiczeń
O dobroczynnych właściwościach aktywności fizycznej wie praktycznie każdy. Do uprawiania sportu potrzebna jest jednak nie tylko chęć, motywacja i w niektórych przypadkach odpowiedni strój oraz sprzęt. Wiele osób zapomina o racjonalnym podejściu do treningów oraz świadomości dotyczącej urazów, które mogą pojawić się w ich trakcie. Niezależnie od tego z jaką intensywnością wykonujemy ćwiczenia, zawsze należy pamiętać o rozgrzewce przed oraz rozciąganiu po. Jeśli pojawi się u nas kontuzja, najlepszym rozwiązaniem będzie fizjoterapeuta, który określi stopień jej zaawansowania. Z jakimi formami urazów najczęściej mamy do czynienia?
Naciągnięcie lub nadwyrężenie mięśni
Szybkie wykonywanie ruchów lub niedopasowanie ciężaru do możliwości to główne przyczyny naciągnięcia mięśni. Objawia się ono bólem w określonym miejscu naciągnięcia, który może towarzyszyć nam stale lub przy poruszaniu daną częścią ciała. Tak samo objawia się nadwyrężenie, jednak jego powodem jest zbyt częste ćwiczenie określonej partii. W większości przypadków dolegliwości bólowe mijają po kilku dniach, zwłaszcza jeśli szybko zastosujemy odpowiednie środki. Jeśli jednak dyskomfort jest odczuwalny przez dłuższy czas, może okazać się, że potrzebny nam fizjoterapeuta, który dopasuje odpowiednią terapię manualną.
Ból w odcinku lędźwiowym
Odcinek lędźwiowy nierzadko bywa mocno obciążony podczas wykonywania różnego rodzaju ćwiczeń. Do urazu może dojść w momencie gdy nasza technika jest niewłaściwa, dlatego zwłaszcza osoby początkujące powinny zainwestować w kilka lekcji z trenerem, który pokaże nam prawidłowe wzorce ruchu i skontroluje czy trenujemy w bezpieczny sposób. Chcąc wzmocnić tę część kręgosłupa i zapobiec kontuzjom w przyszłości, warto również skorzystać z usług specjalisty. Fizjoterapeuta zaproponuje nam zestaw ćwiczeń jakie możemy wykonywać w domu W tym przypadku kluczowa jest oczywiście regularność.
Naderwanie mięśnia
Naderwanie lub co gorsza zerwanie mięśnia to zjawisko do którego dochodzi w momencie gdy przekroczymy granice wytrzymałości. Najczęściej dzieje się tak w przypadku przeciążenia, krótkiej lub niewłaściwej rozgrzewki, zbyt mocnego rozciągania lub wykonania silnego, niekontrolowanego ruchu. W konsekwencji pojawia się nagły i ostry ból, a niekiedy obrzęk, krwiak, a nawet niemożność wykonania jakiegokolwiek ruchu. Fizjoterapeuta doradzi nam najlepsze rozwiązanie oraz terapię, która będzie dopasowana do stopnia uszkodzenia mięśnia.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości gabinetu Fizjofaktoria z Opola.