Finanse i biznes

Dlaczego warto inwestować długoterminowo w fundusze ETF?

ETF-y to fundusze, które doskonale sprawdzają się w przypadku inwestowania długoterminowego. Czym są dokładnie? Dlaczego warto posiadać je w swoim portfelu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Fundusze ETF- czym są i jak działają?

Fundusze ETF (z ang. Exchange Traded Fund) to specjalny rodzaj funduszy inwestycyjnych, który jest notowany na giełdzie. W efekcie wyróżnia je nie tylko bieżąca wycena, ale również wysoka płynność. Najistotniejszą różnicą w odniesieniu do tradycyjnych funduszy inwestycyjnych jest jednak cel działania. ETF-y nie dążą bowiem do uzyskania możliwie najwyższej stopy zwrotu dla inwestora, ale skupiają się na wiernym naśladowaniu instrumentu bazowego, na którym się opierają. Co może nim być? W przypadku ETF-ów możliwości jest naprawdę wiele, ponieważ rolę instrumentu bazowego mogą pełnić nie tylko indeksy giełdowe, ale również koszyki akcji, surowce, waluty, czy nawet kryptowaluty. Jak wygląda to w praktyce? Otóż, ETF składa się z akcji dokładanie tych samych spółek, które tworzą dany indeks giełdowy. W efekcie każda zmiana jego wartości powoduje identyczny wzrost lub spadek wartości ETF-u.

Jak inwestować w ETF-y?

Chcąc inwestować w fundusze ETF należy posiadać rachunek inwestycyjny, który umożliwi zakup funduszy notowanych na giełdzie. Tego typu konto otwiera się u brokera, który pełni wówczas rolę pośrednika pomiędzy giełdą, a inwestorem. W tym miejscu należy jednak wyraźnie podkreślić, że wybór brokera powinien być świadomy, ponieważ oferty poszczególnych instytucji mogą znacznie się różnić. Odmienne mogą być między innymi możliwości inwestycyjne, wysokość opłat pobieranych przez brokera, czy jakość zapewnianego przez niego wsparcia technicznego. Jak zatem wybrać najlepszy rachunek inwestycyjny? Szczegółowe informacje w tym zakresie zostały przedstawione artykule opisującym czynniki wyboru konta maklerskiego.

Dlaczego warto posiadać ETF-y w długoterminowym portfelu inwestycyjnym?

ETF-y to fundusze inwestycyjne, które idealnie sprawdzają się w przypadku inwestowania długoterminowego. Z czego to wynika? Otóż, istotne w tym przypadku jest to, że zdecydowana większość indeksów giełdowych w długoterminowej perspektywie rośnie. W efekcie ich odwzorowywanie może być znacznie korzystniejsze niż próby samodzielnego inwestowania. Zaletą w tym przypadku jest także fakt, że ETF-y nie wymagają ciągłego śledzenia notowań giełdowych, a analizy oraz ewentualnych zmian w portfelu długoterminowym dokonuje się z reguły raz na kilka miesięcy (np. co kwartał). Za posiadaniem ETF-ów w długoterminowym portfelu inwestycyjnym przemawiają także niskie opłaty za zarządzanie, które są znacznie niższe niż w przypadku tradycyjnych funduszy inwestycyjnych. Wynika to z faktu, że ETF-y są zarządzane pasywnie i przekłada się na osiągane stopy zwrotu z inwestycji.

Podsumowując należy stwierdzić, że za posiadaniem ETF-ów w długoterminowym portfelu inwestycyjnym przemawia wiele korzyści. Warto jednak pamiętać, że inwestowanie w nie wiąże się z ryzykiem, które jest efektem braku ochrony kapitału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.