Cesja leasingu – wszystko co warto wiedzieć na ten temat
Wielu przedsiębiorców nie stać na zakup nowego samochodu służbowego. Najlepszą opcją wydaje się leasing, który cieszy się dużą popularnością. Jeżeli jednak dojdzie do problemów z finansami firmy, może się okazać, że koszty stałe w postaci raty leasingowej będą zbyt dużym obciążeniem. W takim przypadku można zdecydować się na cesję leasingu.
Czym jest cesja leasingu?
Cesja leasingu zdobywa coraz większą popularność, szczególnie dla przedsiębiorców których nie stać na spłatę rat leasingowych. Jest to nic innego jak przeniesienie praw i obowiązków wynikających z umowy leasingowej na inny podmiot. Zawarta jest ona między wierzycielem, czyli cedentem, a podmiotem trzecim, czyli cesjonariuszem. Oczywiście zgodę musi wydać firma leasingowa, która jest właścicielem pojazdu. W ramach cesji trzeba znaleźć nowego użytkownika pojazdu, który przejmie prawa i obowiązki związane z obsługą umowy. Cesja leasingu sprawdzi się także wtedy, gdy nie zamierzacie wykupić pojazdu po zakończeniu leasingu, natomiast wykupienie przed końcem umowy nie jest korzystne. Od sprzedaży trzeba zapłacić podatek dochodowy. Ponadto wykupienie często wiąże się z dodatkową opłatą, która wymieniona jest w podpisanej wcześniej umowie. Trzeba jeszcze wiedzieć, że cesja leasingu nie zmienia w żadnym przypadku charakteru danej umowy. Leasing wciąż będzie kontynuowany, tyle tylko, że leasingobiorcą będzie nowy podmiot.
Czy łatwo jest znaleźć nowego cesjonariusza?
Cedent musi przygotować ogłoszenie o cesji leasingu, przy czym znalezienie nowego podmiotu nie zawsze jest bardzo łatwe. Jeżeli niedawno podpisaliście umowę leasingową, to raczej nie znajdziecie nowego cesjonariusza. Jest to zdecydowanie prostsze, jeżeli do ukończenia umowy pozostał mniej niż rok. Ponadto podmiot finansujący, czyli firma leasingowa bardzo dokładnie sprawdza potencjalnego cesjonariusza, natomiast przedsiębiorca rezygnujący z leasingu nie ponosi z tego tytułu żadnych dodatkowych kar umownych. Pojawia się też pojęcie odstępnego w umowie leasingu. Jest to wartość, którą przejmujący leasing płaci dotychczasowemu użytkownikowi. Można traktować to jako swego rodzaju rekompensatę za dotychczas poniesione koszty. Jednocześnie samochód, który ma zostać przejęty musi być w naprawdę dobrym stanie. Nowy cesjonariusz powinien bardzo dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu oraz przeczytać umowę i na tej podstawie podjąć decyzję. Jeżeli jesteście zainteresowani zawarciem cesji leasingu, to dobrą ofertę znajdziecie na stronie leason.pl.
Ile kosztuje cesja leasingu?
Całkowity koszt cesji leasingu można łatwo policzyć, wystarczy podsumować wysokość rat do końca obowiązującej umowy oraz dodać wartość wykupu. Oczywiście trzeba doliczyć jeszcze kwotę odstępnego. Otrzymaną kwotę należy porównać z wartością rynkową samochodu i na tej podstawie możecie sprawdzić, czy cesja leasingu jest dla Was opłacalna. Jednocześnie trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami. Najczęściej płaci je osoba, która jest cedentem, choć strony mogą umówić się inaczej. Firma leasingowa pobiera dodatkową opłatę za zmianę leasingobiorcy. Średnio kwota ta wynosi od 1000 do 1500 zł. Trzeba jeszcze pamiętać, że jeżeli samochód jest nowy, to dodatkowo występuje konieczność kontynuowania ubezpieczenia GAP. Trzeba dokładnie zweryfikować zasady działania danej polisy. W niektórych przypadkach konieczne jest wykupienie nowej polisy. Zwróćcie jeszcze uwagę, czy warunki spłaty rat obliczane są na podstawie stałej czy zmiennej stopy procentowej.