Czego nie robić podczas jazdy kamperem?
Caravaningowcy! Szykujecie się na pierwszy wyjazd kamperem? Świetnie się składa! W niniejszym artykule przyjrzymy się co nieco obowiązującym zasadom bezpieczeństwa podczas prowadzenia pojazdu kempingowego. Kto może prowadzić kampery i czego nie można robić podczas jazdy? Podpowiadamy!
Jazda kamperem a wymagane uprawnienia
Każdego roku coraz więcej polskich turystów decyduje się na wakacje luksusowym kamperem. Niezależność i swoboda, jaką dają nam pojazdy kempingowego, jest wręcz nie do opisania. Pojawia się jednak pytanie… Kto może prowadzić kampery? W przypadku pojazdów kempingowych kluczowym parametrem, który należy wziąć pod uwagę, jest Dopuszczalna Masa Całkowita. Do prowadzenia kampera o DMC równej bądź mniejszej niż 3500 kg wystarczy prawo jazdy kategorii B. Kampery o DMC wyższej niż 3500 kg nakładają na nas obowiązek posiadania prawa jazdy kategorii C1 lub C.
Kategoria C uprawnia nas także do prowadzenia pojazdów o masie powyżej 7500 kg. Niektóre wypożyczalnie mogą też wymagać od zainteresowanych wynajmem co najmniej rocznego doświadczenia za kółkiem. Jest to jednak indywidualna kwestia, a my zalecamy zapoznać się z regulaminem wybranej placówki.
Gdzie możesz wypożyczyć kampery? Wypożyczalnia kamperów – https://kampery-klf24.pl/ – to coś, czego potrzebujesz! Dostępne tam luksusowe domy na kołach zawiozą cię wszędzie, gdzie tylko chcesz i jeszcze dalej! Nie przedłużając… Czego nie można robić w trakcie jazdy kamperem?
Nie chodź po kamperze
Zacznijmy od kluczowej kwestii… Kampery to pojazdy o wiele wyższe, cięższe, dłuższe i szersze od klasycznych samochodów osobowych, a co za tym idzie, zyskujemy sporo wolnej przestrzeni. Niemniej jednak chodzenie podczas jazdy kamperem jest zabronione! Dlaczego? Ze względu na gabaryty pojazdu prowadzenie kampera wygląda trochę inaczej… Wykonywanie standardowych manewrów wymaga bowiem należytej uwagi i zachowania wszelkich środków bezpieczeństwa.
Mowa tutaj oczywiście o zapięciu pasów! W trakcie nagłego hamowania stajesz się zagrożeniem i dla siebie, i dla bliskich. Doskonale zdajemy sobie sprawę, iż kilkugodzinna podróż potrafi dać się we znaki… Warto wówczas co 3-4 godziny zrobić krótki postój, by zaczerpnąć świeżego powietrza i rozprostować nogi.
Zwierzęta luzem? Niekoniecznie!
Zaplanowałeś podróż z rodziną… i zwierzakami? Bez obaw – zwierzaki mogą oczywiście podróżować kamperem. Podczas jazdy należy bowiem zadbać o ich bezpieczeństwo. Co mamy na myśli? Zwierzaki nie powinny przeszkadzać kierowcy ani tym bardziej chodzić po kamperze w trakcie jazdy. Dobrym rozwiązaniem jest przewożenie zwierząt w stabilnie umocowanym transporterze lub specjalnej klatce w zależności od rozmiaru pupila. W przypadku wyjazdów zagranicznych zwróć się do weterynarza. Powinien udzielić ci wszelkich informacji dotyczących podróżowania ze zwierzakiem. W razie konieczności przepisze także leki dla twojego pupilka.
Niezabezpieczone przedmioty
Coś, o czym nieustannie zapominamy… Prowadzenie pojazdu, w którym przedmioty nie zostały odpowiednio zabezpieczone, nie jest wskazane. Wszelkiego rodzaju akcesoria kuchenne czy nawet urządzenia powinny zostać sprawdzone, jeszcze zanim wyruszycie w dalszą trasę. Upewnij się, że talerze nie leżą na skraju szafki, a lodówka została dobrze domknięta. Jeśli obawiacie się o stłuczenie zastawy, możecie zdecydować się na akcesoria wykonane z materiałów odpornych na uszkodzenia wszelkiego rodzaju.
Gdzie umieścić bagaż?
Podstawowym błędem wielu caravaningowców, jest pozostawienie bagażu wewnątrz pojazdu. Kampery zostały dostosowane do potrzeb ich użytkowników, a co za tym idzie, w pojeździe znajduje się specjalny schowek na bagaże. Jeśli podróżujecie ze skuterem lub rowerami, je również należy odpowiednio przymocować.
Nie otwieraj okien
Jazda kamperem z otwartymi oknami czy wysunięta markizą jest surowo zabroniona, gdyż może to stanowić zagrożenie zarówno dla was, jak i innych użytkowników. Przed wyruszeniem w podróż, upewnij się, czy wszelkie środki bezpieczeństwa zostały spełnione… Jak widzicie, wcale nie tak trudno o popełnienie drobnego błędu… Z czasem czynności te wejdą wam po prostu w nawyk!