Budownictwo

Urządzone biuro w kilka tygodni

W biurze pracownicy spędzają po kilka godzin. Jednolicie urządzone biura powoli odchodzą do przeszłości. Trendem w urządzaniu powierzchni biurowej jest zaprojektowanie i wykonanie aranżacji wnętrza z myślą o wydajności i samopoczuciu pracowników. Planując styl biura, należy kierować się  funkcjonalnością oraz wygodą pracowników. Aranżacja biura to także mebli i dodatki na ścianach oraz rośliny.

Najważniejsze zasady w projektowaniu biura

Projektowanie wnętrz biurowych rozpoczyna się od poznania filozofii firmy. Trzeba zwrócić uwagę na dwie rzeczy; indywidualne potrzeby pracowników i ich komfort pracy oraz na charakter firmy. Uwzględnia się najnowsze trendy aranżacyjne, a kolorystykę dopasowuje się do barw firmowych.  Prawdą, że biuro to wizytówka firmy – kontrahenci, petenci i klienci, którzy po raz pierwszy wchodzą do biura , na podstawie jego wyglądu wyrabiają sobie zdanie o firmie. Jeżeli w biurze mają być przyjmowani klienci, trzeba wydzielić specjalne do tego celu miejsce. W nowoczesnym biurze nie ma miejsca na zagracanie przestrzeni – dąży się minimalizmu, elegancji i funkcjonalności. Wielką rolę odgrywa światło, które może powiększyć małą przestrzeń, ale przede wszystkim powinno być dopasowane do rodzaju wykonywanych zadań. Źle dobrane oświetlenie oznacza zmęczenie oczu i częstsze bóle głowy u pracowników, co zmniejsza wydajność pracy.

Podstawowe meble

W urządzeniu biura najważniejsze jest wygodne krzesło i biurko. Ważne jest to, aby krzesło zapewniało wygodne podparcie kręgosłupa i łokci oraz miało możliwość regulacji wysokości. Takie krzesło jest uniwersalne, ponieważ pracownik może dopasować wysokość krzesła do swoich potrzeb. Biurko powinno być na tyle duże, aby zmieściły się na najważniejsze przedmioty – laptop, telefon, drukarka, skaner, materiały biurowe. Fotel lub krzesło powinny mieć barwę podobną do reszty mebli. Dopuszczalny jest kontrast między kolorem krzesła, a wybarwieniem pozostałych mebli. W biurze konieczne są regały lub szafy na segregatory, dzięki którym można utrzymać porządek w dokumentach. W przypadku niewielkiego pomieszczenia warto pomyśleć o szafkach wiszących i witrynach, które zapewnią dodatkowe miejsce do przechowywania. Dla integracji zespołu ważne jest wspólne miejsce do wypoczynku, np.: sofa i wygodne fotele.

Kolorystyka biura

W urządzaniu biura bardzo istotna jest kolorystyka. Udowodniono, że jaskrawe  negatywnie wpływają zarówno na pracowników i na interesantów. Są  niekorzystne dla oczu i sprawiają, że ludzie w biurze szybciej denerwują się i nie są w stanie skupić uwagi na wykonywanej pracy. Ciemne kolory również nie są dobrym pomysłem na aranżację pomieszczeń biurowych, ponieważ mogą prowadzić do znużenia i zmęczenia. Najlepszy wybór to  kolory stonowane, ale w jaśniejszych odcieniach, np.: beż, zgaszony róż, jasna zieleń, popiel.

Żywe rośliny są nie tylko ładną ozdobą, ale mają pozytywny wpływ na samopoczucie  pracowników. Odpowiednio dobrane gatunki odświeżają otoczenie- oczyszczają powietrze z substancji toksycznych i zwiększają jego wilgotność. Projekt, który uwzględnia powyższe wymagania, pozwala na urządzenie biura w kilka tygodni.

Więcej można znaleźć na: interbiuro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.