Finanse i biznes

Wybór właściwego funduszu ETF – o czym koniecznie należy pamiętać? Najważniejsze wskazówki

Fundusze ETF to coraz popularniejsza forma inwestowania kapitału na całym świecie. Od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych odróżnia je wiele istotnych cech. Przede wszystkim, ETF-y mają za zadanie naśladować określone indeksy. Wielu początkujących inwestorów zastanawia się, który ETF będzie dla niego najlepszy. Czym warto kierować się w trakcie poszukiwania odpowiedniego funduszu ETF? Na to pytanie szczegółowo odpowiadamy w poniższym artykule.

Czym są fundusze ETF? Wyjaśniamy! 

ETF, czyli z angielskiego Exchange Traded Fund, to określenie dla giełdowego funduszu inwestycyjnego funkcjonującego na podobnych zasadach co klasyczne fundusze inwestycyjne. Najważniejsza różnica polega jednak na tym, że zadaniem ETF-ów jest odwzorowywanie indeksów określonych surowców, na przykład akcji.

 Inwestycja w fundusze ETF pozwala zatem na szybkie zaopatrzenie się w znaczną ilość rozmaitych akcji, co umożliwia stosunkowo szybko zdywersyfikować nasz portfel inwestycyjny. Inwestycja w fundusze ETF posiada także inną zaletę – występuje tutaj stosunkowo niski próg wejścia, dlatego jest to polecana opcja przede wszystkim dla osób początkujących. Jednostka funduszu kupiona przez konkretnego inwestora daje mu prawo do posiadania udziału w całkowitych aktywach funduszu, czyli daje prawo do jego części. Środki finansowe, które pozyskuje fundusz ETF, są później inwestowane. 

Warto zacząć od sformułowania strategii

Kwestią absolutnie podstawową dla każdego inwestora powinno być właściwe sformułowanie strategii inwestycyjnej. W pierwszej kolejności należy zdobyć odpowiednią wiedzę na temat uwarunkowań rynku, ryzyka inwestowania w poszczególne aktywa itd. Warto też zastanowić się, czy bardziej interesuje nas inwestowanie pasywne czy aktywne, ponieważ ma to wpływ na całą naszą późniejszą przygodę z inwestowaniem. 

Fundusze ETF, w które będziemy inwestować wybierajmy dopiero w tym momencie, gdy będziemy pewni, że w naszym portfelu powinny znajdować się określone kategorie aktywów w konkretnych ilościach. Tylko wtedy będziemy mieć większą pewność, że nasze plany rzeczywiście przyniosą wymierne efekty w postaci konkretnych zysków z tytułu posiadania określonych aktywów we wskazanych ilościach. 

Na co koniecznie zwracać uwagę przy wybieraniu funduszu ETF?

Wybór funduszu ETF to nie jest wbrew pozorom taka prosta sprawa, ponieważ istnieje ich naprawdę cała masa. Jedną z najistotniejszych kwestii, którą warto uwzględnić przy podejmowaniu ostatecznej decyzji, jest wielkość aktywów interesującego nas funduszu. Wskaźnik ten informuje nas o tym, jaką sumę pieniędzy wpłacili do niego inwestorzy. Tym samym im starszy fundusz, tym wskaźnik ten jest wyższy i cieszy się większym zaufaniem wśród inwestorów. 

Inna kwestia to weryfikacja rocznych kosztów funduszu. Dlaczego jest to istotne? Wskaźnik ten mówi nam o tym, jakie będą przyszłe wyniki danego ETF-u. Im koszty są niższe, tym przyszłe wyniki będą lepsze. 

Nie bez znaczenia jest także czas istnienia danego funduszu ETF. Im dłużej taki fundusz istnieje, tym ma więcej inwestorów, a zatem więcej pieniędzy zainwestowano w niego na przestrzeni lat. Fundusze, które przetrwały wiele lat, są odporne na kryzysy i świadczy to o tym, że są godne zainwestowania w różnych okolicznościach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.