Inne

Co powinno znaleźć się w pełnoporcjowej karmie dla szczeniąt?

Młody organizm psa wymaga zwiększonej podaży wartościowych składników odżywczych, witamin i minerałów. Dzięki temu zwierzę może rosnąć, a poszczególne układy wewnętrzne jego organizmu mogą rozwijać się w prawidłowy sposób. Dlatego w przypadku najmłodszych zwierząt poleca się podawanie specjalnych karm. Pełnoporcjowa karma dla szczeniąt różni się pod względem składu i proporcji składników odżywczych od karm tradycyjnych i jest optymalnym wyborem dla zwierzęcia, które wciąż rośnie.

Podstawowa dieta szczeniąt

W odróżnieniu od psów dorosłych codzienna dieta szczeniąt powinna być bogatsza w białko i tłuszcz zwierzęcy. Zwierzęta w młodym wieku wymagają większej podaży składników odpowiedzialnych za budowę tkanek i substancji energetycznych, co wynika z ich większej aktywności. Karmy dla szczeniaków mają zatem zmienioną proporcję podstawowych składników odżywczych w stosunku do karm standardowych. W diecie młodych psów musi znaleźć się również odpowiednia dawka określonych minerałów. To szczególnie ważne w przypadku psów ras dużych i olbrzymich. Pełnoporcjowa karma dla szczeniąt powinna zawierać odpowiednią proporcję wapnia i fosforu, pierwiastków niezwykle ważnych w procesie budowy mocnych kości i zębów. W takiej karmie nie powinno brakować również żelaza, magnezu, cynku, witaminy D i nienasyconych kwasów tłuszczowych niezbędnych do prawidłowego działania wielu układów psiego organizmu.

Specjalne karmy dla szczeniaków

Pełne zaspokojenie wszystkich potrzeb żywieniowych szybko rosnącego zwierzęcia powinno uwzględniać również jego docelowy rozmiar, czyli rasę. W sprzedaży dostępne są specjalne karmy dla szczeniąt ras małych, średnich, dużych i olbrzymich. Szczególnie ważne jest zapewnienie odpowiedniego rodzaju karmy tym ostatnim. Psy ras dużych pełną dojrzałość uzyskują znacznie później niż psy małe i miniaturowe, w związku z czym specjalna karma dla szczeniąt tych ras powinna być podawana znacznie dłużej. Karmy dla psów ras dużych i olbrzymich mają także nieco inny skład. Zawierają więcej składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju kości i stawów, jednocześnie mają obniżoną gęstość kaloryczną, co ma pomagać w zapobieganiu otyłości.

Profesjonalne karmy dla szczeniaków w stosunku do karm tradycyjnych zawierają więcej czystego mięsa, podrobów i zwierzęcego tłuszczu. W ich składzie znajdują się również niezbędne do prawidłowego rozwoju młodych, psich organizmów minerały i witaminy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. To karmy z mniejszą zawartością substancji pochodzenia roślinnego, które są gorzej przyswajane przez mięsożerne zwierzęta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.