Inne

Kilka ważnych wskazówek dotyczących pisania CV

Napisanie CV tylko pozornie wydaje się sprawą łatwą. Tymczasem rekruterzy potrafią wymienić całą listę błędów, które skutkują odrzuceniem kandydatury. Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym Twoje CV wywrze dobre wrażenie na osobie prowadzącej rekrutację.

Nazwa stanowiska to za mało – wskaż zakres swoich obowiązków

Księgowa, kierownik utrzymania ruchu czy menedżer sprzedaży – to ogólne nazwy stanowisk, które jednak niewiele mówią rekruterowi o zakresie Twoich obowiązków. Przykład? Księgowa może mieć doświadczenie wyłącznie w rozliczaniu ksiąg handlowych, podczas gdy pracodawca będzie wymagał znajomości tzw. małej księgowości (uproszczonej księgowości).

Przygotowując CV, bądź bardziej szczegółowy – napisz, czego wymagali od Ciebie przełożeni. Zbyt ogólne CV nie są dobrze widziane przez rekruterów.

Strona wizualna jest ważna – postaw na estetykę

Prawdą jest, że to informacje są najważniejsze w CV. Doświadczenie zawodowe, wykształcenie czy dodatkowe umiejętności – to od nich zależy, czy otrzymasz pracę. Jednak nie zaszkodzi, gdy dokumenty rekrutacyjne będą też estetyczne. Jednocześnie nie musisz być grafikiem, aby Twoje CV wyróżniało się wśród setek innych – możesz skorzystać z szablonów dostępnych na stronie cv-wzor.com.

Współcześnie projektowane szablony CV mają jeszcze jedną zaletę – pozwalają na logiczne rozmieszczenie informacji.

Dobre CV nie może być ani za krótkie, ani za długie

Jednym z najpopularniejszych mitów dotyczących dokumentów rekrutacyjnych jest ten, zgodnie z którym CV nie powinno zajmować więcej niż 1 stronę A4. Tymczasem osoby o bardzo bogatym doświadczeniu zawodowym nigdy nie zdołają w pełni zaprezentować się na tak niewielkiej przestrzeni.

Masz wieloletnią praktykę, znasz kilka języków i do tego ukończyłeś kilka kursów? Nie obawiaj się długiego CV – kilkustronicowy dokument będzie w tej sytuacji uzasadniony.

Dane kontaktowe – ich brak to błąd

Koncentrując się na przedstawieniu dotychczasowego doświadczenia, nie jest trudno zapomnieć o danych kontaktowych. Tymczasem ich brak może nawet uniemożliwić zaproszenie kandydata na rozmowę kwalifikacyjną – wystarczy, że nie będzie on posiadał konta w mediach społecznościowych, np. na portalu LinkedIn. Jak uniknąć tego błędu?

Jeżeli nie chcesz zapomnieć o żadnej istotnej informacji, to przygotowując CV, skorzystaj z generatora dokumentów aplikacyjnych.

Wspomnij o zainteresowaniach – one nie są bez znaczenia

W wolnych chwilach szydełkujesz? Bierzesz udział w maratonach? Uprawiasz wspinaczkę wysokogórską? Twoje hobby nie jest bez znaczenia – dla rekrutera może to być sygnał: jesteś osobą cierpliwą, zdyscyplinowaną lub wytrwałą. Właśnie dlatego warto w CV wygospodarować miejsce na sekcję z zainteresowaniami.

Nie chcesz dzielić się informacjami o hobby z rekruterem? Pamiętaj, że ta sekcja nie jest tak kluczowa, jak doświadczenie zawodowe – możesz ją pominąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.