Inne

Szkolenie przeciwpożarowe – jak często je przeprowadzać?

Szkolenie przeciwpożarowe to jedno z obowiązkowych szkoleń, którego organizacją musi zająć się pracodawca. Podczas takiego kursu uczestnicy uczą się, jak prawidłowo zachować się w razie pożaru, jak wezwać pomoc oraz jakie czynności należy wykonać przed opuszczeniem budynku.

Bezwzględnym wymogiem przed dopuszczeniem pracownika do pracy jest przeszkolenie go w zakresie BHP. Obowiązek taki nakłada na pracodawcę Kodeks pracy. W ramach instruktażu ogólnego przewidziany jest również temat dotyczący podstawowych zasad ochrony przeciwpożarowej oraz postępowania w razie pożaru. W trakcie szkolenia ppoż. pracownicy dowiadują się również, co może spowodować pożar oraz jak sprawnie podjąć ewakuację, opanować ogień i zminimalizować straty. 

Obowiązek szkoleń ppoż.

Nałożony na pracodawcę obowiązek organizowania szkoleń przeciwpożarowych wynika z faktu, że każdy zatrudniony powinien wiedzieć, jak chronić swoje życie i zdrowie, a także mienie zakładu pracy w przypadku pożaru. To bardzo ważny aspekt, który pozwala zachować bezpieczeństwo w miejscu pracy, a jednocześnie zapewnia pracownikom elementarną wiedzę z przepisów przeciwpożarowych.

Gdzie odbywają się tego rodzaju kursy? Tak naprawdę wszędzie. Bez względu na to, czy to szkolenia ppoż. w Warszawie, Krakowie czy innym mieście, zawsze obejmują zagadnienia, które są ustalone w ustawie o ochronie przeciwpożarowej. Jednocześnie rozporządzenie to nakłada na pracodawcę obowiązki związane z prewencją i radzeniem sobie z zaistniałym w miejscu pracy pożarem. Zakład pracy powinien być wyposażony w odpowiedni sprzęt gaśniczy, obiekt musi być przystosowany do natychmiastowej ewakuacji pracowników. 

Jak często organizować szkolenia ppoż.?

Szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej nie dla wszystkich pracowników są przeprowadzane z równą częstotliwością. Według ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 roku z późniejszymi aktualizacjami należy zapoznać osoby zatrudnione z przepisami przeciwpożarowymi. W przypadku większości pracowników wystarczy podstawowa wiedza z zakresu ochrony ppoż. obowiązującej w danym budynku. Najczęściej szkolenie takie jest przeprowadzane w ramach instruktażu ogólnego z zasad BHP. Nowi pracownicy muszą odbyć taki kurs w terminie do 6 miesięcy od dnia, w którym zostali zatrudnieni.  Dodatkowo zalecane jest również przeprowadzenie szkoleń okresowych.

Każdy zakład pracy powinien zatwierdzić instrukcję bezpieczeństwa pożarowego oraz zapoznać z nią wszystkich pracowników. W tworzeniu przepisów wewnętrznych dotyczących bezpieczeństwa pożarowego należy opierać się na zasadach BHP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.