Sport

Bezpieczna jazda rowerem elektrycznym

Rowery elektryczne w rzeczywistości nie różnią się wiele od swoich tradycyjnych odpowiedników. Różnica polega na tym, że silnik elektryczny zapewnia dodatkową moc w stosunku do siły mięśni. Jeśli chodzi o styl jazdy, występują jedynie subtelne różnice. Jak bezpiecznie jeździć elektrykiem?

Bezpieczne hamowanie rowerem elektrycznym

Niektórzy użytkownicy przesiadając się na rower elektryczny, muszą oswoić się z większymi prędkościami. W tym kontekście warto przypomnieć o zasadach bezpiecznego hamowania. Przedni hamulec, czyli zatrzymujący przednie koło, znajduje się po lewej stronie kierownicy, a tylny po prawej. W niektórych modelach przedni hamulec jest mocniejszy, dlatego nie powinno się korzystać wyłącznie z niego. Grozi to bowiem uniesieniem się tylnego koła, a w skrajnym przypadku rowerzysta może przylecieć do przodu przez kierownicę, co jest naprawdę niebezpieczne i z pewnością bolesne.

Ostrożne oswajanie się z prędkością

W związku z tym, że rowery elektryczne zapewniają bardziej dynamiczne przyspieszanie, decydując się na przygodę z nimi, warto rozpocząć od dość powolnej jazdy, aby lepiej wyczuć siłę dodatkowego napędu. Dzięki temu rowerzysta w newralgicznym momencie uniknie ewentualnej kraksy wynikającej z utracenia panowania nad maszyną. Przesiadając się na elektryka, zachowaj ostrożność!

Zachowaj ostrożność w trakcie zjazdów

Gdy rozpoczniesz swoją przygodę z rowerami elektrycznymi, prawdopodobnie częściej wybierać będziesz trasy charakteryzujące się pokaźnymi wzniesieniami. Oznacza to jednocześnie częstsze niż dotychczas pokonywanie przyjemnych zjazdów. W ich trakcie miej na uwadze, że twój rower wyposażony w akumulator jest relatywnie ciężki i szybko będziesz nabierać prędkości. Zachowaj ostrożność zwłaszcza w miejscach, gdzie odbywa się ruch samochodowy, a także na gorszej nawierzchni. W razie potrzeby korzystaj z hamulców, aby nieco wytracić prędkość. Koniecznie zwracaj uwagę na ewentualne drogowe kolejny, a na szlakach MTB wystające nad ziemię korzenie.

Jazda rowerem elektrycznym nie jest trudna – wybierając rower elektryczny pamiętaj jedynie o jego zwiększonych możliwościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.