SportTrening

Rękawice bokserskie ochraniacze i wiele innych – podstawowy sprzęt do ćwiczeń

Każda dyscyplina sportu wymaga odpowiedniego zaplecza technicznego do treningu. Rozpoczynając swoją przygodę z boksem możemy mówić o absolutnym „must have”. Co nam będzie potrzebne by rozpocząć przygodę z tą dyscypliną?
Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

 1. Ubranie.
  Ten punkt to nie jest taki banał jak mogłoby się na początku wydawać. Boks jest dyscypliną sportu, w której zużywamy bardzo dużo energii. Wykonujemy setki szybkich, ostrych ruchów. Podczas walki lub treningu organizm nasz spala ogromne ilości energii i dość mocno się poci. Odpowiednie odprowadzenie wilgoci i temperatury to więc podstawa. Strój nie może też krępować ruchów tułowia, ani tym bardziej nóg. Powinien być więc luźny oddychający i wygodny. Podobnie z butami. Tu  trzeba jeszcze zwrócić baczną uwagę na podeszwy. Często drobimy nogami, wykonujemy małe, krótkie kroki i przenosimy masę ciała z jednej nogi na drugą. W takiej sytuacji nasze obuwie nie może się ślizgać. Ewentualny poślizg to nie tylko wypadnięcie z rytmu, ale i szansa na kontuzje, o narażeniu się na cios przeciwnika nawet nie wspominając.
 2. Rękawice bokserskie
  Sprzęt, który obok ringu jest wizytówką boksu. Rękawice są niezbędne. To one chronią ręce przyjmują na siebie większość uderzenia i wraz z owijkami zabezpieczają przed kontuzjami. Jest to jeden z tych elementów, na których nie warto oszczędzać. Dobre rękawice to bezpieczeństwo naszych dłoni i nadgarstków. Warto więc wybrać takie, które nie tylko będą chronić, ale też pasować do naszego stylu walki. Na rynku dostępnych jest wiele rozmiarów rękawic. Różnią się one nie tylko wielkością, ale i wagą. Występują też wersje sznurowane i na rzepy. Jakie wybrać?
  Generalnie im większe rękawice tym większa ochrona w gardzie, niemniej jednak są one cięższe przez co atakując szybciej się męczymy a jego ciosy są wolniejsze i mniej celne. W przypadku wiązania i rzepu, ten drugi ma taką przewagę, że będziemy potrafili samodzielnie założyć i ściągnąć rękawice.
  Kolejnym elementem jest materiał, z którego są wykonane. Najczęściej do wyboru mamy tworzywa sztuczne i skórę. Ta druga zniesie dużo więcej, ale i jej cena jest przeważnie znacząco wyższa.
 3. Ochraniacz na zęby
  Popularnie zwany „szczęką” chroni nasze zęby przed wybiciem. Dostępny jest w dwóch wersjach, obejmujących górną i dolną szczękę lub osobno samą górę/dół. Jeśli przy samodzielnym treningu nie jest konieczny, to podczas starcia z żywym przeciwnikiem pomoże ochronić nie tylko nasze zęby, ale też język, przed ewentualnym przygryzieniem.
 4. Owijki
  Wspominaliśmy o nich przy okazji rękawic. To one usztywniają nam nadgarstek chroniąc stawy, kości śródręcza i kciuk. Oprócz samego sprzętu bardzo ważne jest też jednak odpowiednie jego wiązanie, bowiem bez niego jest to tylko kawałek materiału. Owijki wciągają tez pot, co pozwala zachować rękawice dłużej świeże. Jest to tym bardziej ważne, że w porównaniu od rękawic owijki można prać.
 5. Ochraniacze
  Kas i ochraniacz na krocze. Generalnie ani jeden ani drugi nie jest niezbędny. Niemniej jednak każdy kto otrzymał przynajmniej jeden cios parę centymetrów za nisko powie Ci, że warto zainwestować przynajmniej w jeden z nich.
  Wbrew pozorom kask też jest bardzo przydatny. Chroni on głowę i amortyzuje uderzenia. Jego wersja z kratką z przodu zabezpieczy nos i usta. Używany jest w walkach amatorskich i w sparingach, amortyzując siłę uderzenia którą nie zdołały pochłonąć rękawice bokserskie.
 6. Skakanka
  Przedmiot, bez którego nie mógłby się odbyć trening żadnego boksera. Skakanka to trening całego cała, koordynacji i skupienia. Jej cena zależy tylko od nas. W najtańszej wersji może to być zwykły sznurek, a ten najbardziej „wypasionej” dostaniemy stalową linkę, łożyska a nawet licznik obrotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.