Jak w prosty sposób odnowić metalowe ogrodzenie?
Dobrej jakości metalowe ogrodzenie może przetrwać wiele lat, a nawet dziesięcioleci, jeśli się o nie odpowiednio zadba. Konserwacja, taka jak okazjonalne czyszczenie, aby pozbyć się nadmiernego brudu, kurzu i resztek roślin, czy dokręcanie mocowań, znacznie przedłuża żywotność każdego płotu. W końcu jednak może nadejść moment, w którym ogrodzenie trzeba będzie wymienić lub odnowić. Drugie z wymienionych rozwiązań jest o wiele łatwiejszym, tańszym zadaniem. Wystarczy trochę wolnego czasu, podstawowe narzędzia i dobre farby do metalu. Podpowiadamy jak odnowić metalowy płot!
Usuwanie starej farby i rdzy
Pierwszym zadaniem jest wyczyszczenie ogrodzenie. Zacznij od prostego mycia, które usunie wszelkie zabrudzenia i luźną farbę z ogrodzenia. W niektórych przypadkach może się nawet zdarzyć, że miejsce, które wydawało się zardzewiałe, było po prostu mocno zanieczyszczone. Następnie poczekaj aż płot wyschnie i zdrap starą warstwę farby do metalu za pomocą drucianej szczotki. Dzięki niej uzyskasz łatwy dostęp do narożników, załamań, zdobień i otworów. Tym samym narzędziem możesz również usunąć rdzę. Jeśli w jakichkolwiek fragmentach będzie to trudne do wykonania za pomocą szczotki, sięgnij po gruboziarnisty papier ścierny. Możesz również zastosować dedykowane takim działaniom środki chemiczne. Po zakończeniu drapania ponownie użyj wilgotnej szmatki, aby pozbyć się całego kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń.
Przegląd ogrodzenia
Gdy metalowe ogrodzenie zostanie oczyszczone ze starej farby i rdzy, nadszedł czas, aby upewnić się, że korozja została całkowicie zneutralizowana. Ważne jest, aby sprawdzić, czy każdy kawałek rdzy zniknął, ponieważ korozja może się rozprzestrzeniać i wkrótce pozostawiona mała plamka zamieni się w trudne do usunięcia ognisko. Na tym etapie warto również spojrzeć na ogrodzenie pod kątem ewentualnych uszkodzeń czy braków – jeśli znajdziesz pęknięcia lub np. puste otwory po śrubach, przed malowanie napraw wszystkie usterki.
Gruntowanie powierzchni
Zanim nałożysz właściwą farbę do metalu, musisz najpierw zagruntować ogrodzenie. Będziesz do tego potrzebować dobrej jakości podkładu przeciwrdzewnego, który równomiernie nałożysz na ogrodzenie i pozostawisz do wyschnięcia na co najmniej kilka godzin. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko odpowiednio zabezpieczysz materiał, ale także poprawisz przyczepność farby.
Malowanie ogrodzenia
Po nałożeniu podkładu gruntującego masz odpowiednio przygotowane metalowe ogrodzenie i możesz wreszcie przystąpić do malowania. Pamiętaj jednak, że bardzo ważny jest wybór właściwej emulsji. Dobre farby do metalu powinny charakteryzować się znakomitą trwałością koloru, odpornością na czynniki atmosferyczne, blaknięcie oraz uszkodzenia mechaniczne. Sięgaj po produkty znanych marek, dedykowane tego typu pracom renowacyjnym.