Motoryzacja

Jak zrobić prawo jazdy w UK?

Prawo jazdy niezależnie od kraju zamieszkania to cel wielu osób – nie tylko stanowi dodatkowy atut w przypadku starania się o pracę, ale daje ogromny komfort i poczucie swobody. Jak ważne jest prawo jazdy wiedzą też doskonale Polacy przebywający na stałe lub tymczasowo w Anglii i wielu z nich stara się o ten dokument. Chcesz wiedzieć, jak wyglądają testy na prawo jazdy w UK i czy można zrobić prawo jazdy w UK po polsku? Sprawdź wszystkie niezbędne informacje!

Prawo jazdy w UK – aktualne zasady

Jak się okazuje ruch lewostronny i łącząca się z tym konieczność przystosowania do odmiennego sposobu jazdy, nie stanowi dla Polaków żadnej przeszkody w staraniu się o prawo jazdy w UK. Coraz więcej rodaków w Anglii wyraża chęć posiadania tego dokumentu i planuje podejście do egzaminów. Na wstępie warto jednak poznać bliżej zasady obowiązujące w kraju nad Tamizą, zwłaszcza że są one odmienne od polskich przepisów. Przede wszystkim najważniejsza wytyczna stanowi, że prawo jazdy w UK może zrobić osoba, która ukończyła 17 lat i przynajmniej od 185 dni mieszka na terenie Wielkiej Brytanii.

Warto również rozróżnić możliwość podejścia do egzaminu od możliwości przygotowywania się do niego – każdy, kto ukończył 15 lat i 9 miesięcy może ubiegać się o tymczasowe prawo jazdy. Provisional Driving Licence pozwala na kierowanie motorem lub quadem od 16 roku życia, a od 17 roku życia na jazdę samochodem osobowym pod opieką innego kierowcy. Co jest ważne w przypadku tego dokumentu?

  • kierowca nadzorujący musi mieć ukończone 21 lat i przynajmniej od 3 lat mieć prawo jazdy, nie musi to być instruktor,
  • wjazd na autostrady jest możliwy pod opieką wykwalifikowanego instruktora specjalnie przystosowanym pojazdem,
  • nie można prowadzić pojazdów za granicą,
  • jest to wymóg formalny, który daje możliwość podejścia do egzaminów.

Ważne tymczasowe prawo jazdy należy zabrać ze sobą zarówno na egzamin teoretyczny, jak i praktyczny. Wniosek można składać online lub pocztą, a cała procedura trwa zazwyczaj około miesiąca.

Testy na prawo jazdy w UK i najważniejsze informacje o egzaminach

Egzaminy na prawo jazdy w Anglii składają się z części teoretycznej i praktycznej. W ramach teorii testy na prawo jazdy w UK dzielą się na trzy rodzaje – test wielokrotnego wyboru i studium przypadku (integralna część testu wielokrotnego wyboru), które tworzą pierwszą część egzaminu teoretycznego oraz test na dostrzeganie zagrożeń, stanowiący część drugą. Po zdaniu teorii przyszły kierowca może zarezerwować wraz z instruktorem datę egzaminu praktycznego. Egzamin ten dzieli się na 3 etapy:

  • badanie wzroku,
  • pytania dotyczące bezpieczeństwa i obsługi pojazdu,
  • jazda, w tym samodzielna.

Błędy są podzielone na drobne i poważne – można popełnić do 15 drobnych błędów, ale żadnego poważnego, kilkukrotne powtórzenie tego samego, drobnego błędu jest oznaczone przez egzaminatora jako błąd poważny i egzamin jest zakończony.

Jak zrobić prawo jazdy w UK po polsku?

Wiele osób planujących zdobyć uprawnienia do kierowania samochodu, czy innego pojazdu, zastanawia się, czy można zrobić prawo jazdy w UK po polsku. Warto wiedzieć, że nawet bardzo słaba znajomość języka nie stanowi przeszkody w zdobyciu tego dokumentu. Profesjonalne szkoły nauki jazdy potrafią odpowiednio przygotować kursantów do tego wyzwania. Wybierając tego typu placówkę, warto zwrócić uwagę na jakość i sposób przygotowania materiałów – powinny one zawierać certyfikowane tłumaczenie, najlepiej z dodatkowymi wyjaśnieniami dla pełnego zrozumienia odpowiedzi. Jeżeli zależy Ci na przygotowaniu do egzaminu na prawo jazdy w UK po polsku, w dobrych szkołach znajdziesz też dwujęzycznych instruktorów, którzy odpowiednio Cię przeszkolą, a także rozwieją wszelkie wątpliwości.

Zależy Ci, by zdobyć prawo jazdy w UK, ale nie masz pewności co do swoich umiejętności językowych? W szkole nauki jazdy Croydonds kompleksowo przygotujemy Cię do egzaminu teoretycznego i praktycznego w UK – zapraszamy na croydons.co.uk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.