Akcesoria

Jak dbać o kask rowerowy, by służył Ci jak najdłużej?

Kask rowerowy jest absolutną koniecznością, niezależnie od tego, czy jeździmy amatorsko, czy profesjonalnie. Chroni to, co mamy najważniejsze – głowę. Pozornie niegroźny upadek może się okazać opłakany w skutkach, jeśli najważniejsze części ciała rowerzysty nie są odpowiednio zabezpieczone. Jeżeli kask już masz, właściwie o niego dbaj. Większość bikerów nie poświęca mu należytej uwagi, a szkoda. Kask zadbany z pewnością będzie służył o wiele dłużej.

Jak właściwie przechowywać kask rowerowy?

Na wielu amerykańskich filmach widzieliśmy, że kask, który z niewiadomych przyczyn nawet na czas jazdy nie znalazł się na głowie rowerzysty, powieszony jest na kierownicy. Nawet w tym krótkim momencie, kiedy prowadzisz rower, Twój kask uderza skorupą o stery i ramę. Dlatego jego wieszanie na kierownicy nie jest zbyt dobrym pomysłem. Kładzenie na ziemi – jakąkolwiek ze stron, również. Tam, gdzie przechowujesz swój kask, wygospodaruj dla niego odpowiednie miejsce. Wystarczy kilkadziesiąt centymetrów kwadratowych na ziemi lub na ścianie i gotowe!

Stojak na kask rowerowy to rozwiązanie dla tych, którzy kaski chcą przechowywać na półce czy na blacie. Prosty, stalowy stojak, doskonale przygotowany do tego, by umieścić na nim kask wewnętrzną stroną. Nie obawiaj się o jej odkształcenia, ponieważ na górze zamontowana jest specjalna, elastyczna gąbka. Dopasuje się do kształtu Twojego kasku i na pewno nie wyrządzi mu krzywdy.

Jeśli w swoim garażu nigdzie nie znajdziesz już wolnej przestrzeni, zwróć uwagę na wieszak na kask rowerowy. Skonstruowany jest bardzo podobnie i również ma bezpieczną dla wnętrza kasku, elastyczną gąbkę. Różnica jest jednak taka, że możesz go powiesić na ścianie, oszczędzając przestrzeń na półkach. Powstał z wytrzymałej stali, więc na pewno udźwignie ciężar nawet dużego kasku typu fullface.

Czego unikać podczas używania kasku?

No właśnie. Lista tego, czego NIE ROBIĆ z kaskiem, jest chyba dłuższa od tej ze wskazówkami, co robić. Jeśli będziesz unikać kilku podstawowych błędów, Twój kask z pewnością posłuży Ci przez długi czas. Co jest najważniejsze?

  • Nie kładź kasku na ziemi. Jeśli to twarde podłoże typu beton, Twój kask może się porysować lub uszkodzić w jeszcze poważniejszy sposób. Jeśli to miękka ziemia lub trawa – może się do niego dostać jakiś owad, który uprzykrzy Ci potem jazdę.
  • Nie wieszaj kasku na kierownicy – wspomnieliśmy o tym już w poprzednim akapicie. Zwłaszcza podczas jazdy – nawet na krótkim odcinku – wiszący na kierownicy kask można porządnie uszkodzić. Lepiej też, żeby kask nie musiał wziąć na siebie ciężaru upadającego roweru, więc zdecydowanie wygodniej mu będzie na stojaku lub wieszaku na kaski.
  • Nie przewoź kasku w samochodzie bez odpowiedniej ochrony. W bagażniku często znajdują się różne rzeczy, w kabinie samochodu też. Dlatego jeśli bierzesz sprzęt w trasę, zapakuj go do odpowiedniego worka – najczęściej dostajesz taki przy zakupie kasku. Dzięki temu unikniesz zbędnych zarysowań i uszkodzeń powłoki. Umieść go w samochodzie w takim miejscu, by nie tańczył po dostępnej przestrzeni w trakcie jazdy.
  • Nie lekceważ upadków! Kask rowerowy jest lekki i przewiewny, tego od niego oczekujemy. Jednak w związku z tym może przyjąć tylko jedno uderzenie. Czasem jest to Twój upadek, podczas którego ochroni Twoją głowę, a czasem… przypadkowe zetknięcie z betonem lub asfaltem po tym, jak wypadł nam z dłoni. Kask powinno się wymienić nawet wtedy, bo podczas poważnego upadku może już odpowiednio nie zaabsorbować uderzenia.

Dlaczego warto regularnie czyścić kask rowerowy?

Higiena jest bardzo ważna. Gąbki wewnątrz kasku wchłaniają Twój pot, nawet jeśli jeździsz w kominiarce. Warto je czyścić za pomocą odpowiednich środków, dla własnego komfortu i zdrowia. Jeśli chodzi o zewnętrzną część kasku – czyszczenie jest niezwykle ważne. Pozwala wnikliwie przyjrzeć się kaskowi, a to z kolei może pomóc w wychwyceniu ewentualnych pęknięć i niebezpiecznych zarysowań. Mogą się one pojawiać na skutek tego, że kask ma już swoje lata lub tego, że w jakiś sposób zetknął się z czymś twardym, a my tego nie pamiętamy. W jednym i drugim przypadku warto pomyśleć o wymianie. Jeśli już na coś z rowerowego sprzętu NIE ŻAŁOWAĆ pieniędzy, to na pewno na kask. Twoje bezpieczeństwo podczas jazdy jest najważniejsze!

Funkcjonalne stojaki i wieszaki na kask rowerowy znajdziesz na rtrbikes.com.

Źródło zdjęć: rtrbikes.com (stojak na kask Ringo, wieszak Ringo Wall), shutterstock.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.