Sport

Worek treningowy: „gruszka refleksówka”

Worek treningowy to nie jedyny rozpoznawalny atrybut treningowy boksera. Drugim jest gruszka refleksówka, którą często możemy zobaczyć w filmach, gdyż trening z nią jest nie tylko efektywny, ale i niezmiernie efektowny.

Co to jest gruszka refleksówka?

Gruszka refleksówka to mały worek treningowy. Najczęściej przybiera kształt piłki lub właśnie gruszki. W odróżnieniu do klasycznych worków, pod pokryciem z prawdziwej lub eko skóry kryje się nie twarde wypełnienie, a napompowana połka z gumy. Z „gruszki” wychodzą dwa mocowania jedno w górę, drugie w dół. Przypinamy do nich elastyczne linki, które następnie mocujemy do odpowiednich uchwytów w suficie/podłodze lub odpowiednim stelażu.

Gruszka refleksówka to bowiem nic innego, jak worek treningowy przystosowany do ćwiczenia szybkości ciosu, koordynacji oko-ręka i gibkości. Jego znacznie zmniejszona waga ma pomóc w osiągnięciu przez niego wyższych szybkości i większego zasięgu gruszki na zamocowanych linkach.

Trening z refleksówką

Gruszka refleksówka w odróżnieniu od klasycznego worka treningowego służy do ćwiczeń związanych z celnością, koordynacją, szybkością i precyzją. Dlatego jednym z najbardziej znanych ćwiczeń na tym urządzeniu są rytmiczne uderzenia w szybo poruszający się worek treningowy. Coś co w praktyce wygląda na banalnie prostą czynność w rzeczywistości okazuje się nie lada wyzwaniem. Długotrwałe uderzenia w „gruszkę”, który nieustanie zmienia amplitudę swojego wychyłu, a więc zakres ruchu i częstotliwość wymaga koncentracji i ogromnego refleksu. Dlatego też ćwiczenie to jest tak ważne. Kształtuje ono bowiem nie tylko szybkość i precyzję, ale i silną wolę ćwiczącego. Musi on bowiem pozostawać cały czas w maksymalnym skupieniu.

Co daje trening z refleksówką podczas walki?

Trening z workiem bokserskim typu refleksowego przenosi się na wymierne korzyści podczas sparingu, walki bokserskiej. Zwiększenie szybkości i częstotliwości ciosów pozwala zasypać przeciwnika gradem uderzeń, wykonywanych bez specjalnego dużego zamachu lub przeprowadzanych na małym dystansie. Metoda ta sprawdza się znakomicie w niższych kategoriach wagowych, gdzie pięściarze dysponują mniejszą siłą pojedynczego ciosu. Po drugie precyzja i koordynacja oko ręka pozwalają na celniejsze, szybsze, precyzyjniejsze wyprowadzenie ciosu w miejsca, które nieopatrznie odsłonił nasz przeciwnik. Po trzecie ćwicząc swój refleks znacząco zmniejszamy czas naszej reakcji, dzięki czemu rosną nasze szanse związane ze sparowaniem, zablokowaniem lub uchyleniem się od ciosu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.