SportTrening

Trening na skakance, to nie tylko zabawa dla dzieci

Przez wielu uważana za zabawkę dla dzieci, jednak prawdziwi sportowy wiedza i znają jej ogromny potencjał i możliwości. Mowa tutaj oczywiście o skakance 🙂 Korzystają z niej bokserzy, sportowcy z najwyższych szczebli, dlaczego ten prosty przyrząd zawładnął sercami tak wielu osób? Odpowiedź jest prosta, jest to doskonały trening dla całego ciała. Dzięki temu wąskiemu sznureczkowi, rzemieniowi albo lince Twoje ciało zyska zupełnie nowy wygląd, a mięśnie staną się mocniejsze, a dodatkowo skakankę możesz wziąć ze sobą wszędzie, gdyż jest bardzo mała 🙂

Skacz po zdrowie!

Chcesz mięśni jak ze stali? Chcesz również doskonałej kondycji, dzięki której nie będziesz męczył się po każdym dłuższym treningu? Odpowiedzią na wszystkie bolączki staje się właśnie skakanka 🙂 Jest to doskonały trening dla mięśni nóg, pośladków, brzucha na mięśniach karku kończąc. Na skakance warto jest skakać by poprawić swoją kondycję fizyczną, nawet jeśli obecnie nie mamy sił na długie ćwiczenia i wymagające treningi, regularne skakanie na tym przyrządzie sprawi, że nasza wydolność znacząco wzrośnie.

Co więcej 30 minutowy trening pomoże nam spalić nawet do 400 kcal!

Więc warto troszkę się spiąć i poskakać :)Nasze ciało również zacznie się zmieniać, ale trzeba pamiętać tutaj o regularnych treningach ze skakanką. Dodatkowo skakanie poprawia również krążenie w naszym organizmie, krew staje się bardziej dotleniona, a trenowanie na zewnątrz sprawia, że również nasz umysł czuje się odprężony i pełen chęci do dalszej pracy. Trening na skakance jest również dobrym aperitifem przed bardziej wymagającymi ćwiczeniami, dzięki takiemu rozgrzaniu, nasze mięśnie stają się bardziej elastyczne i mniej podatne na kontuzje.

Co daje nam systematyczny trening na skakance?

  • Poprawia naszą kondycję i wydolność organizmu
  • zwiększa szybkość i zwinność
  • wzmacnia mięśnie naszego ciała
  • poprawia sylwetkę
  • spala tkankę tłuszczową
  • poprawia wytrzymałość i skoczność

Zapamiętaj to, a trening ze skakanką nie będzie już taki straszny!

Obalam stwierdzenie, ze skakanka to jedynie sznureczek, którym mogą bawić się dzieci, jest to pełnoprawny przyrząd sportowy, który ma potwierdzony, dobry wpływ na nasze ciało. Również do tego typu treningu trzeba odpowiednio przygotować całe ciało, poprzez rozciąganie ciało będzie bardziej elastyczne i mniej narażone na kontuzje czy nadwyrężenia.

Przede wszystkim, skup się na nogach!

To właśnie dzięki nogom możesz skakać, więc zadbaj o nie odpowiednio przed treningiem. Zrób parę przysiadów, podskakuj, rozciągnij wszystkie mięśnie, tak jak zaraz po przebudzeniu 🙂 Szybki step, czy wyskoki będą również dobrym pomysłem.

Nadgarstki

Nie zapominajmy o dłoniach! Co jak nie one będą trzymać nasz sprzęt? Zadbaj o to, by wszystkie kostki były odpowiednio przygotowane. Pokręć troszkę nadgarstkami, poruszaj palcami we wszystkie strony, od razu poczujesz różnicę 🙂

Ramiona

Zrób kółka raz w jedną raz w drugą stronę, stań w lekkim rozkroku, jedną rękę wyprostuj przed siebie, a drugą chwyć się za łokieć, ręki wyprostowanej, w ten sposób przyciągnij do siebie wyprostowana rękę.
Teraz, kiedy udało ci się rozgrzać wszystkie potrzebne mięśnie możemy przejść do odpowiedniej postawy 🙂

Przede wszystkim wyprostuj się i wciągnij brzuch, nogi ustaw w delikatnym rozkroku i lekko je ugnij, tak samo zrób z łokciami.

Trzymaj je blisko tułowia, dłonie odchyl na boki, cofnij barki, także żeby nie brały udziału podczas ćwiczeń. Zadbaliśmy o odpowiednią postawę, teraz warto skupić się również na tym w jaki sposób skakać, by się nie uszkodzić. Przede wszystkim pamiętaj o ty, aby skakać na niewielką wysokość, dzięki czemu zredukujesz odpowiednio ryzyko kontuzji. Pamiętaj też żeby nie skakać na całych stopach, a jedynie delikatnie na palcach, dostosuj tempo do swoich predyspozycji i nie rób nic na siłę. Ważne podczas treningu jest również to by nadmiernie nie obciążać organizmu, kiedy ćwiczenia będą sprawiały ci ból nie wykonuj ich, podejdź do nich przy następnym treningu z odpowiednim podejściem. Wszystko po to, by się nie zniechęcić i nie stracić motywacji do dalszych ćwiczeń. Bo pamiętaj, że systematyczność jest kluczem każdego udanego treningu.

Skakanie, to przecież proste!

Podczas treningu na skakance warto również skupić się na technikach skakania. Bo przecież skakanie wcale nie musi być nudne, jest wiele sprawdzonych sposobów na urozmaicenie treningu 🙂
Od dodawania nowych elementów po zmianę kolejności wykonywanych ćwiczeń i dodawania nowych.

Wariacje, które możesz wykonywać przy pomocy skakanki:

Bieg w miejscu
krzyżowanie skakanki
podskoki w miejscu
podskoki na jednej nodze naprzemiennie
dwa podskoki i jeden obrót
podskoki z wykrokiem na boki
podskoki z wykrokiem w tył i przód
naprzemienne skakanie na nogach
skakanie do tyłu
Pamiętaj również o tym, by po pewnym czasie zmienić tempo na szybsze, zobaczysz, że przez intensywny i regularny trening taka zmiana nie będzie dla ciebie niczym trudnym.

Siłownia, dom, park? Gdzie ćwiczyć?

I odpowiedź na to pytanie w treningu na skakance jest bardzo proste, możesz ćwiczyć wszędzie! Wszędzie tam gdzie chcesz i masz na to ochotę, a także trochę wolnego miejsca. Skakankę możesz zabrać ze sobą wszędzie tam, gdzie tylko chcesz, trening na dworze, bo jest piękna pogoda? Czemu nie! Dodatkowym plusem treningu na zewnątrz jest wpływ świeżego powietrza na nasz organizm, a także promienie słońca. Taki trening dotlenia całe nasze ciało, a nasz umysł staje się rześki i pełen nowych pomysłów. Jednakże podczas treningu na zewnątrz warto zadbać o parę niezbędnych podstaw.

Podłoże

Postaraj się, by podłoże było najlepiej lekko miękkie, dlatego idealnym miejscem będą sztuczne nawierzchnie dostępne np., na placach zabaw, albo dobrze skoszone trawiaste boisko. Na takim podłożu o wiele trudniej o kontuzję, której możesz nabawić się na chodniku czy jezdni, ponieważ na takiej powierzchni Twoje mięśnie są zdecydowanie gorzej amortyzowane podczas podskoków.

Obuwie

Nie obcasy, nie trampki, najlepiej buty z miękką podeszwą, które będą amortyzowały każdy twój ruch. Odpowiednie adidasy będą dobrym i wygodnym pomysłem na trening na skakance 🙂 Zapamiętaj, że podeszwa takich butów powinna być jak najbardziej fleksyjna, zapewni ci to zdecydowanie mniejsze ryzyko kontuzji, a twoje nogi nie będą przeciążone.

Jaką skakankę wybrać?

Ostatnią, ale nie mniej ważną rzeczą, a wręcz najważniejsza jest odpowiedni wybór skakanki. Sprzęt warto zakupić do swoich możliwości i treningu, który chcemy na niej wykonywać. Oczywiście do treningów profesjonalnych lub w półprofesjonalnych plastikowa skakanka z bazaru nie będzie dobrym rozwiązaniem 🙂 Warto w tym celu wybrać się do sklepu sportowego i tak dokonać odpowiedniego zakupu.

Skakanka skórzana/ rzemieniowa

– używana w boksie już od dawien dawna, cieniona przez wielu zawodowych sportowców. Skakanki rzemieniowe i skórzane są zdecydowanie cięższe od innych skakanek dostępnych na rynku. Doskonale kształtują ramiona i barki ich obrót jest jednak zdecydowanie dłuższy niż w przypadku skakanek wykonanych z linki.

Sznurkowe

– doskonałe dla osób, które zaczynają dopiero swoją przygodę ze skakanką i traktują ją bardziej w celach rekreacyjny. Nie są to skakanki zbyt szybkie, jednak ich plusem jest zdecydowanie mniejszy ból podczas potencjalnego uderzenia podczas ćwiczeń 🙂 A uderzenia będą zdarzać się zdecydowanie często 🙂

Linkowa

– jest to rozwiązanie dla osób zaawansowanych, są to jedne z najszybszych skakanek dostępnych na rynku. Są również bardzo dobrze wyważone i lekkie, ich dużym minusem jest to, że podczas potencjalnego uderzenia, mogą pozostawić siniaki.

PCV

– jest to kolejne rozwiązanie dla osób początkujących. Skakanki wykonane z tego tworzywa nie są za szybkie, nadają się dobrze do treningów jak i w celach rekreacyjnych.

Metalowe

– są skierowane do osób zaawansowanych, przez to że są bardzo szybkie, a do tego bardzo ostre. Podczas treningu trzeba być bardzo pewnym wszystkich ruchów ponieważ te skakanki mogą przeciąć skórę podczas uderzenia.

Segmentowe

– są to skakanki zarówno dla osób zaawansowanych jak i laików. Wykonane z kulek przypominający koraliki. Zapewniają one odpowiednią aerodynamikę podczas treningów.

Z obciążeniami

– te skakanki są przeznaczone dla osób, które pragną ukształtować swoje ciało, ta skakanka szczególne dobrze wpływa na mięśnie klatki piersiowej i ramion.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.