Praca za granicą – o czym musisz pamiętać?
Wyjazd za granicę wymaga dobrego przygotowania i dokładnego zaznajomienia się z tematem. Dopełnienie wszelkich formalności, zorganizowanie transportu, znalezienie zakwaterowania, to jedne z najważniejszych kwestii, których nie możesz pominąć. Niekiedy musimy także zdobyć zezwolenie na dłuższy pobyt i skompletować odpowiednią dokumentację. Jak zatem zabrać się za poszukiwanie pracy za granicą? Oto nasze wskazówki!
Często wybierane destynacje – gdzie wyjeżdżają Polacy?
Choć wyjazd za granicę w celach zarobkowych nie jest tak częstym zjawiskiem, jak jeszcze kilka lat temu. Obecnie młodzi ludzi częściej decydują się na prace sezonowe aniżeli na stałą zmianę miejsca zamieszkania. Zwykle wybieramy Niemcy, Islandię, Wielką Brytanię czy Holandię. Możliwości jest wiele, ofert pracy również…
Z pośrednikiem czy bez?
Pamiętajmy, że wyjazd za granicę może budzić pewne wątpliwości, tym samym niesie ryzyko niepowodzenia. Aby uniknąć błędów i nieprzyjemnych sytuacji, pomyśl o pomocy ze strony agencji pracy lub dobrego pośrednika. Sprawdź wcześniej wiarygodność firmy. Agencje nie pobierają opłat za pomoc w poszukiwaniu, a podstawowym elementem świadczącym o gwarancji rzetelności jest wpis do rejestru zatrudnienia.
Jeżeli wciąż jesteś w trakcie poszukiwań, zajrzyj na stronę – https://laxocare.pl/oferty/, by rozwiać wszelkie obawy. Znajdziesz tam różne oferty pracy, pomoc ze strony fachowców i uzyskasz odpowiedzi na nurtujące cię pytania.
Do odważnych świat należy!
Zasięgnięcie porad osób zaznajomionych w danej dziedzinie, nie dla wszystkich jest satysfakcjonujące. Znaczna część osób, decydujących się na wyjazd, rozpoczyna poszukiwania na własną rękę. Jesteśmy wówczas skazani wyłącznie na siebie. Zadbajmy zatem o dobre zaplecze finansowe. W zależności od miejsca czy sezonu, poszukiwania kończą się z różnym skutkiem. Niekiedy praca sama szuka człowieka, a niekiedy musimy uzbroić się w cierpliwość…
Język to podstawa
Znajomość języków nie zaszkodzi, a z pewnością pomoże. Decydując się na zmianę pracy i miejsca zamieszkania, zastanów się, czy twój język jest na dobrym poziomie. Brak znajomości języka ojczystego danego kraju oczywiście nie jest powodem do dyskwalifikacji ciebie jako pracownika już na starcie. Ułatwi to jednak wzajemne porozumiewanie się z pozostałymi pracownikami czy proces adaptacyjny. Poświęć czas na naukę języka angielskiego, który jest podstawą za granicą, zwłaszcza w dużych miastach. Inwestycja w siebie to zawsze dobre rozwiązanie!
Podatki – temat, który często pomijamy
Zainteresuj się tematem opodatkowania jeszcze przed wyjazdem. Kwestia ta jest zależna od charakteru wyjazdu, czasu pracy czy twojej sytuacji. Osoby oddelegowane za granicę przez polską firmę nie są objęte opodatkowaniem. Te, które zaś decydują się na wyjazd tymczasowy poniżej dwóch lat, zwykle są zmuszone do opłacania podatku podwójnie.
Co kraj, to obyczaj
Jak mówi słynne powiedzenie, warto przyjrzeć się zwyczajom i obyczajom mieszkańców danego państwa. Z racji tego, iż będziesz teraz spędzał sporo czasu poza granicami Polski, dowiedz się, co wypada, a czego lepiej omijać w miejscu pracy czy na co dzień. Odmienna kultura bywa niekiedy źródłem wielu nieporozumień i sprzeczek.
Podejmij mądrą decyzję!
Pewnie długo się zastanawiałeś czy wyjazd za granicę to dobry pomysł! Nadchodzące zmiany mogą budzić niemałe wątpliwości i wywołać stres. Dobre przygotowanie i odpowiedni research to gwarancja pomyślności. Podszkolisz język, poznasz zupełnie inną kulturę i nabierzesz pewności siebie. Nie traktuj kilku lat pracy za granicą jako zmarnowanego czasu. Zdobyte doświadczenie to twój atut, który z pewnością wykorzystasz po powrocie do kraju!