Inne

Ochrona upraw przed owsem głuchym – co należy zrobić wiosną?

Owies chodzący, owsik czy owiesik – wszystkie te nazwy odnoszą się do jednej, bardzo szkodliwej dla upraw rośliny, jaką jest owies głuchy. Chociaż jest to gatunek zboża, to jednak uznawany jest za pospolity chwast, który bardzo łatwo krzyżuje się z owsem uprawnym i zagraża całej plantacji, ponieważ wyniszcza właściwe plony.

Owies głuchy – czym jest?

Pojawiający się na polach owies głuchy to dla rolników prawdziwe utrapienie. Wynika to z tego, że jest on niezwykle trudny w zwalczaniu zarówno pod względem finansowym, jak i agrotechnicznym. Na polu zachowuje się jak prawdziwy pasożyt, ponieważ stopniowo zabiera miejsce właściwym uprawom i zaczyna nad nimi dominować. Owies głuchy znacznie częściej wschodzi wiosną, ponieważ jest ciepłolubny. Właśnie dlatego zagraża bardziej zbożom jarym. Trudność w jego zwalczaniu polega przede wszystkim na tym, że owies głuchy rozmnaża się i przenosi stosunkowo szybko. Tym samym dostaje się do gleby i mocno ją zachwaszcza. Co więcej, ziarniaki owsa głuchego są lekkie, więc bez trudu przenosi je wiatr czy kombajn w trakcie żniw. Powoduje to łatwe rozsianie i długie przetrzymanie w ziemi, ponieważ owies głuchy może przetrwać w glebie nawet 10 lat. Oznacza to, że nie ma pewności, czy chwast ten nie będzie pojawiał się na polu w ciągu kolejnych lat. Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby nie lekceważyć pojawienia się na polu nawet kilku wiechów tego chwastu.

Zabiegi ochronne – jakie wykonać wiosną?

Zwalczanie owsa głuchego nie jest prostym zadaniem. Należy jednak robić to skutecznie, ponieważ znacznie zmniejsza on plony i je zanieczyszcza. W efekcie może to doprowadzić do sytuacji, w której cała uprawa będzie zagrożona. Należy temu zapobiegać poprzez stosowanie odpowiednich środków ochronnych. W związku z tym, że owiec głuchy zaczyna wschodzić głównie wiosną, to właśnie wtedy najlepiej jest stosować preparaty, które zwalczą chwast.

Firma Syngenta oferuje rozwiązania dla rolnictwa, w tym właśnie sprawdzone produkty do walki z owsem głuchym. Na stronie syngenta.pl znajdują się informacje o dostępnych preparatach. Bardzo ważne jest, żeby walkę z tym chwastem jednoliściennym rozpocząć od razu, zanim zagrozi o całej plantacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.