SportSprzęty sportowe

Materac gimnastyczny, jaki wybrać?

Materac do ćwiczeń, mata to podstawa, jeśli nie chcemy odnosić kontuzji lub przeżywać ciężkich upadków podczas każdego treningu. Jest to must have , na każdej sali treningowej czy siłowni. To właśnie od materaca zależy w jaki sposób będzie przebiegał nasz trening, a dobór odpowiedniego materaca powinien zależeć od tego do jakich treningów będzie on wykorzystywany. Dodatkowo materac jest obecny wszędzie tam, gdzie rozciągamy swoje ciało, a także przygotowujemy się do odpowiedniego wysiłku.

Kupujemy materac! Ale jaki? Kilka prostych zasad podczas wyboru odpowiedniego materaca.

Wyobraźmy sobie, jesteśmy w sklepie sportowym z zamiarem zakupu odpowiedniego materaca gimnastycznego, dobranego specjalnie do naszych potrzeb i tu już pojawiają się pierwsze schody. Mianowicie jakie są nasze potrzeby? Do jakiego rodzaju treningów będzie służył nam materac? Po pierwsze odpowiedzmy sobie na to pytanie, następnie możemy przejść do materiału z jakiego został wykonany materac. Materiałem najczęściej spotykanym na rynku jest PVC. Wtedy to materace są najlżejsze i bardzo praktyczne w przechowywaniu. Następnymi w kolejności materiałami są kauczuk, lateks i guma. To właśnie te modele są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne możliwe podczas treningów, dodatkowo wówczas materace przetrwają na sali gimnastycznej zdecydowanie dłużej, ale tutaj trzeba pamiętać o tym, że również mają przez to zdecydowanie wyższą cenę. Tańszym, ale również dobrym rozwiązaniem będzie zakup materaca wykonanego ze skóry syntetycznej. Ten materiał wytrzyma obciążenia nawet podczas wielu intensywnych treningów. Tutaj bardzo ważna uwaga, an materacu syntetyczny nie wolno ćwiczyć w obuwiu, gdyż to wpływa bardzo negatywnie na zużycie materaca, jest ono zdecydowanie szybsze, niż podczas treningu bez obuwia.

Materace szkolne, są wykorzystywane często w bardzo hardcorowych warunkach 🙂 Dlatego tutaj proponujemy zakup materacy wykonanych z plawilu, materiału skóropodobnego, który zniesie bardzo duże obciążenia, na każdych lekcjach wychowania fizycznego.

Wypełnienie materaca gimnastycznego

No właśnie co powinien mieć w środku dobry materac gimnastyczny? Zacznijmy od tego, czym nie powinien być wypełniany, z pewnością złym pomysłem jest wypełnienie zwykłą pianką tapicerską, gdyż jest ona bardzo podatna na wszelkie odkształcenia i materac po bardzo krótkim czasie stanie się bezużyteczny. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie do wypełnienia pianki poliuretanowej. To właśnie dzięki niej materac gimnastyczny odporny jest na wszelkie odkształcenia czy stracenie swoich właściwości, niezależnie od obciążeń jakie znosi podczas treningów. Dobra jakościowo pianka odporna jest na odkształcenia i zbijanie się, co sprawia, że materac będzie w doskonałym stanie przez lata.

Odpowiednia twardość materaca

Tutaj również wszystko zależy od nas i od tego jakie ćwiczenia chcemy wykonywać. Jeśli materac ma być przeznaczony do ćwiczeń lekkich i delikatnych takich jak aerobik czy rozciąganie, a także do ćwiczeń z dziećmi, doskonałym rozwiązaniem będzie materac miękki. Dzięki niemu mamy zapewnioną odpowiednią wygodę i amortyzacje podczas upadków. A dzieci będą w pełni zadowolone z miękkiego materaca, na którym mogą bawić się i ćwiczyć do woli.

Treningi, sztuki walki i ciężki ćwiczenia tutaj najlepiej sprawdzi się materac twardy. To właśnie one zapewniają lepszą stabilność zawodników, co więcej dzięki nim zawodnik nie zapada się w materac, a jego każdy cios staje się o wiele pewniejszy i celniejszy.

Rozmiar materaca gimnastycznego

Materac również dobieramy do naszych szczególnych potrzeb, tutaj podczas wyboru odpowiedniego rozmiaru warto wybrać taki , który będzie pasował również do wysokości zawodników. Najbardziej popularnym rozmiarem dostępnym na rynku jest 200 x 120 cm. Jest to rozmiar dostosowany do większości wykonywanych ćwiczeń na materacach. Dla zapewnienia większej powierzchni do ćwiczeń, dlatego tutaj warto zastanowić się nad połączeniem kilku materacy ze sobą. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem będą wszyte rzepy, które pozwolą na swobodne dopinanie kolejnych materacy do siebie.

Grubość materaca gimnastycznego

Materac gimnastyczny powinien być dostosowany grubością do ćwiczeń jakie są na nim wykonywane. Typową grubością materaca jest 5 lub 10 cm. W przypadku materacy miękkich zalecaną grubością jest 10 cm natomiast w przypadku materacy o średniej i dużej twardości wystarcza 5 cm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.