Leki na zatoki – ulga w dokuczliwych dolegliwościach
Chore zatoki są często pojawiającym się problemem w okresie jesienno-zimowym. Zapchane zatoki pojawiają się także u chorych na alergię oraz narażonych na przesuszenie śluzówki, w klimatyzowanych pomieszczeniach. Dokuczliwym objawem jest na ogół spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, które wraz z zatkaniem zatok utrudnia zasypianie oraz codzienne funkcjonowanie. Ponadto zatokowy ból głowy nasila się w pozycji leżącej i podczas snu. Leki na zatoki sprzedawane bez recepty pomagają złagodzić wymienione objawy. Powinny one obkurczać naczynia krwionośne oraz błonę śluzową nosa, likwidować katar i zmniejszać uczucie zatkanego nosa. W aptekach znajdziemy na zatoki tabletki, maści oraz spraye.
Tabletki na zatoki dostępne bez recepty
Wśród leków na zatoki znajdują się też tabletki takie jak np. Sinupret i inne o podobnym działaniu przeciwbólowo–przeciwgorączkowym jak Sinudafen, Sinulan Forte, Zatoxin, Acatar Zdrowe Zatoki, czy Gripex Zatoki. Zmieniają one konsystencję wydzieliny i pomagają usunąć ją z zatok. Ponieważ zatkanym zatokom na ogół towarzyszy ból, należy zaopatrzyć się także w środki przeciwbólowe takie jak, Ibuprom Zatoki albo Metafen Zatoki.
Jakie inne leki na zatoki są skuteczne?
Aby pozbyć się uciążliwych dolegliwości, warto też sięgnąć po spray na zatoki, Znajdujące się w nim substancje działają przeciwzapalnie i przeciwuczuleniowo. Dostępna jest szeroka gama sprayów zawierających roztwór chlorku sodu, przynoszących ulgę poprzez głębokie oczyszczenie i udrożnienie nosa.
Na chore zatoki coraz większą popularność zyskują zioła oraz preparaty, zawierające ich leczniczą mieszankę. Można je stosować w formie suplementów diety w tabletkach lub ekstraktach, albo stosować okłady z nich na czoło. Pomocne są też inhalacje przeprowadzane na bazie aromatycznych olejków. Można używać miętowych, eukaliptusowych czy cytrynowych.
Warto jednak pamiętać o tym, że leków na zatoki dostępnych bez recepty, nie powinno się przyjmować dłużej niż przez 7 dni. Przy przewlekłym wirusowym zapaleniu zatok, trwającym dłużej niż 10 dni, należy zgłosić się do lekarza, który prawdopodobnie zadecyduje o leczeniu z wykorzystaniem glikokortykosteroidów, a przy schorzeniu zatok wywołanym infekcją bakteryjną przepisze leczenie antybiotykami.
Leki na zatoki do stosowania u dzieci
W aptekach dostępne są także preparaty na zatoki przeznaczone dla dzieci. W przypadku pojawienia się dolegliwości zatokowych u najmłodszych skutecznymi środkami przeznaczonymi dla nich są: Fixsin Junior , czyli zestaw do płukania nosa i zatok, a także Pneumolan Plus Nos i Zatoki, RenoPuren Zatoki Junior.