Kreatyna w proszku czy w tabletkach?
Rynek suplementów jest bardzo bogaty w różne rodzaje kreatyn. Przeszukując sklepy można natknąć się na monohydraty, jabłczany, cytryniany i wiele innych rodzajów, jednak dzisiaj skupimy się na innej kwestii. Wybranie rodzaju kreatyny to jedno, ale po określeniu swoich preferencji względem głównego składnika ciągle pozostaje jeszcze jedno pytanie: proszek czy tabletka?
Rynek suplementów jest bardzo bogaty w różne rodzaje kreatyn. Przeszukując sklepy można natknąć się na monohydraty, jabłczany, cytryniany i wiele innych rodzajów, jednak dzisiaj skupimy się na innej kwestii. Wybranie rodzaju kreatyny to jedno, ale po określeniu swoich preferencji względem głównego składnika ciągle pozostaje jeszcze jedno pytanie: proszek czy tabletka?
Kreatyna i jej formy
Przeszukująć sieć natkniemy się na multum wątków na forach o tematyce suplementów i odżywek, w których użytkownicy wymieniają wady i zalety form. Kreatyna występuje pod postacią tabletek, proszku, kapsułek, płynu, a nawet gum i cukierków, chociaż te ostatnie są rzadkością. Najwięcej na rynku znajdziemy tabletek i proszków, więc na nich się skupimy.
Podobieństwa i różnice
Temat należy zacząć od tego, że obie formy są tak samo dobre i organizm nie odczuwa różnicy, czy kreatyna była przyjęta w formie proszku czy tabletki. To ten sam produkt i ma to samo pozytywne działanie, nie trzeba się martwić słabszymi właściwościami którejś z form.
Cena
Ustaliliśmy już najważniejsze, dlatego teraz możemy zastanowić się nad wadami oraz zaletami tabletek i proszku. Niewątpliwie jednym z ważniejszych aspektów podczas wybierania produktu jest cena, a ta raczej przeważa szalę zwycięstwa na stronę proszku. Kreatyna w proszku zazwyczaj jest tańsza niż jej odpowiednik w tabletkach. To bardzo solidny argument, który z pewnością wielu przyszłych użytkowników kreatyny ostatecznie przekona do sproszkowanej formy.
Wygoda użytkowania
Ważną cechą produktu jest też z pewnością wygoda użytkowania. Tabletki są łatwiejsze w przenoszeniu, można je przełożyć z oryginalnego opakowania do mniejszego słoiczka, pillboxa lub organizera i zajmują wtedy o wiele mniej miejsca niż wielkie słoje z proszkiem, którego przesypywanie do mniejszych pojemników może być bardzo uciążliwe i grozi rozsypaniem produktu. Tabletki są też wygodniejsze w przyjęciu. Tabletek nie trzeba rozpuszczać i mieszać, nie trzeba używać przy nich shakera, bidonu czy innego pojemnika. Tabletki są gotowe do spożycia od razu po wyjęciu ich z blistra czy słoiczka, a proszek należy najpierw rozrobić z wodą, mlekiem lub innym płynem wskazanym przez producenta na etykiecie. Proszkiem można bardzo łatwo ubrudzić siebie i otoczenie, jeśli zdarzy nam się niefortunnie przewrócić otwarte opakowanie. W kwestii wygody użytkowania zwycięstwo odnosi kreatyna w tabletkach, jeśli jednak ktoś ma problemy z połykaniem tabletek (a te czasem mogą być naprawdę duże), proszek będzie dla niego najlepszym rozwiązaniem.
Walory smakowe
Smak to kategoria bardzo subiektywna. Dla osób, które nie lubią produktów smakowych najlepsze będą tabletki, które są szybko połykane i kubki smakowe nie mają dużo czasu, by przetworzyć smak. Proszek jest z kolei idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy lubią produkty smakowe. Sproszkowana kreatyna występuje w wielu wariantach smakowych, zależnych od producenta. Można wśród nich znaleźć całą gamę owoców, a także czekoladę i jej wariacje, wanilię oraz bardziej złożone smaki, takie jak guma balonowa, cukierki lub inne słodycze i napoje. Wybór jest na tyle duży, że z pewnością każdy znajdzie coś, co będzie mu odpowiadać.
Podsumowanie
Obie formy, zarówno proszek jak i tabletki są tak samo skuteczne, a wybór pomiędzy nimi to kwestia osobistych preferencji. Tabletki mają przewagę wygody w użyciu i braku smaku, proszek jest z kolei tańszy i oferuje wiele wariantów smakowych.
Obie formy kreatyn znajdziesz na stronie Muscle Power, internetowego sklepu z suplementami dla sportowców. Zajrzyj i przekonaj się, która forma kreatyny jest dla Ciebie najlepsza.