SportTrening

Jak przygotować się do treningu?

Boks to sport z długimi tradycjami, którego popularność nie ustaje. Sport ten nie należy do najłatwiejszych, a tym którym wydaje się, że są odpowiednio przygotowane do treningu, bo wcześniej intensywnie ćwiczyły na siłowni, zobaczą że to zdecydowanie za mało.

Elementy składowe treningu bokserskiego:

1. Sprawność fizyczna i wytrzymałość

– Codzienna sesja godzinnego joggingu sprawi, że szybko zbudujesz kondycję. Efektem biegania jest również utrata zbędnej masy ciała poprzez efektywne spalanie tłuszczu; nauka równego oddychania, dzięki której rozszerzą się możliwości naszych płuc; poprawa koncentracji, która jest nam potrzeba w codziennym funkcjonowaniu. Ponad to, bieganie to doskonały sposób na zredukowanie stresu. W żargonie biegaczy funkcjonuje termin „euforia biegacza”, który objawia się po każdym treningu. Wszystko za sprawą endorfin, czyli hormonu szczęścia. Osoby biegające regularnie są szczęśliwsze od tych, które tego nie robią. Co więcej, badania wykazują, że uprawianie joggingu efektywnie wzmacnia poczucie własnej wartości.

2. Masa mięśniowa

– Pierwszą zasadą ćwiczeń wykorzystujących ciężary, jest to, by nie ćwiczyć w samotności. Oczywiście nie dotyczy to przypadków, w których wykorzystujemy hantle o niewielkim ciężarze do 10 kg. W siłowni najlepiej skorzystać z asekuracji trenera lub kolegi. Rekomendowany przedział wagowy przy podnoszeniu sztangi, to od 5 do 40 kg.

3. Dieta

– Na pierwszym miejscu dla boksera liczą się artykuły spożywcze bogate w wartości odżywcze, takie jak węglowodany, białka, żelaza, witaminy i minerały, o niskiej zawartości tłuszczów. Są one kluczowe dla zawodników, którzy chcą zoptymalizować swoją dietę. Wysoko tłuszczowe przekąski ( np czekolada, chipsy ziemniaczane) oraz artykuły o wysokiej wartości odżywczej, ale bogate w węglowodany powinny być używane jak najrzadziej, ponieważ są wysokokaloryczne, a nie dostarczają organizmowi wielu wartości odżywczych.

4. Ćwiczenia z workiem bokserskim

– Trening z użyciem worka treningowego pozwala skutecznie wzmocnić siłę ciosów, refleks oraz wzmocnić pracę mięśni. Ten typ treningu wykorzystuje mięśnie barków, klatki piersiowej, a także pleców i brzucha. Ponad to, uderzanie w worek pomaga rozładowywać stres, wzmacnia psychikę i uodparnia na ból.

5. Codzienna seria pompek

– Ważne jest, by stopniowo zwiększać ich ilość i nie przetrenowywać się. Oprócz siły mięśni rozwiniesz również triceps i mięśnie klatki piersiowej.

6. Solidne mięśnie brzucha

– W tym celu najprościej wykonywać brzuszki z obciążeniem. Dzięki temu Twój brzuch stanie się umięśniony i odporny na uderzenia.

7. Trenuj z partnerem

– partner to nie tylko pomoc przy wykonywaniu ćwiczeń, ale i naturalna motywacja, by stać się lepszym od niego. W każdej dziedzinie konkurencja przynosi pozytywne efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.