Motoryzacja

Jak przygotować auto na przyjście zimy?

Co roku posiadacze samochodów ruszają masowo do zakładów wulkanizacyjnych wymienić letnie opony na przystosowane do zimowych warunków ogumienie. Czy jednak to jest jedyna rzecz, o której należy pamiętać? Oczywiście nie, o czym dowiesz się z poniższego artykułu.

Nie daj się zaskoczyć mrozom

Jeśli trzymasz samochód na dworze, musisz pamiętać o tym, że starsze akumulatory mogą nie poradzić sobie z minusowymi temperaturami. Wystawione na działanie mrozu, mogą zwyczajnie rano odmówić posłuszeństwa i spowodować, że będziesz zmuszony przesunąć ważne spotkanie lub przesiąść się na komunikację miejską. Jeśli masz szczęście i kable do ładowania akumulatora, możesz poprosić sąsiada o użyczenie trochę prądu z jego samochodu. Istnieje duża szansa, że po podpięciu do innego akumulatora auto odpali bez problemu – resztę załatwi alternator, który doładuje baterię do odpowiedniego poziomu. Jednakże nawet po takim zabiegu nie będziesz miał gwarancji, że przy kolejnym postoju na mrozie sytuacja się nie powtórzy. Dlatego też koniecznie wymień akumulator na nowy, z pewnością daje to większą gwarancję powodzenia przy porannym odpalaniu samochodu.

Płyny w samochodzie

W samochodzie znajduje się co najmniej kilka płynów eksploatacyjnych, części z nich zupełnie niegroźne są mrozy. Jakie płyny są więc narażone? Może wydawać się to banalne, ale jednym z nich jest płyn do spryskiwaczy szyb. Letnie płyny nie posiadają w swoim składzie substancji, które przeciwdziałają zamarzaniu. Jeśli więc zostawisz taką ciecz w układzie spryskiwaczy, możesz być niemal pewien, że nie skorzystasz z nich w czasie zimy. A co gorsze, istnieje prawdopodobieństwo poważnych uszkodzeń całego układu – jak pewnie się domyślasz – z pewnością odbije się to na twoim portfelu.

Zabezpiecz karoserię

Ten jakby wydawało się bardzo trwały element, może w bardzo szybkim tempie ulec korozji w czasie zimy. Wszystko za sprawą solanki, która znajduje się na jezdni. Aby tego uniknąć, koniecznie sprawdź stan całej karoserii, a jeśli znajdziesz jakieś ubytki w lakierze, postaraj się je zakryć specjalną pastą, uchroni to przed dostaniem się soli do newralgicznego miejsca.

O czym pamiętać przed dalszą podróżą samochodem?

Najważniejsze to sprawdzić stan techniczny samochodu, tak aby żadna usterka mechaniczna nie zaskoczyła cię w trasie. Oprócz tego warto pomyśleć o akcesoriach, które pomogą pokonywać zaśnieżone drogi, mowa tu oczywiście o łańcuchach na koła. Mogą się przydać przykładowo odwiedzając ścieżkę widokową jaką jest spacer w chmurach, Czechy, choć świetnie dbają o stan swoich dróg, to jednak na lokalnych podjazdach mogą być elementem wręcz niezastąpionym. Oprócz tego uzupełnij płyn do szyb zimowym odpowiednikiem i zabierz mały zapas ze sobą – może się przydać, zwłaszcza jeśli czeka cię długa podróż.

Przygotowania do zimy każdy kierowca powinien zacząć jeszcze przed nadejściem pierwszych śniegów i mrozów – jeśli dasz się zaskoczyć, możesz doświadczyć nieprzyjemnych konsekwencji, których łatwo uniknąć. Nie czekaj więc do ostatniej chwili i sprawdź auto w najbliższej wolnej chwili i oczekuj zimy ze spokojem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.