Jak przebiega kurs operatora dźwigów i czy warto go robić?
Obecnie w polskim sektorze przemysłowym i budowlanym brakuje nawet kilkanaście tysięcy wykwalifikowanych operatorów maszyn budowlanych oraz specjalistów. Zjawisko to związane jest z coraz większymi działaniami firm deweloperskich oraz rozwijaniem się sektora przemysłowego, a także ze specyfiką migracji zarobkowej Polaków poza granice kraju.
Takie warunki sprawiają, że obecnie przedsiębiorstwa chronicznie poszukują wykwalifikowanych operatorów urządzeń transportu bliskiego, a zwłaszcza żurawi wieżowych. Dzięki temu operatorzy – również ci mniej doświadczeni – mogą liczyć na niezwykle atrakcyjne zarobki, pewny start w branży oraz łatwość w znalezieniu pracy niezależnie od regionu – w tym również poza granicami kraju.
Kto może zapisać się na kurs operatora dźwigów i jak przebiega szkolenie?
Na kurs operatora żurawi wieżowych może zapisać się niemal każda osoba. Wystarczy, aby kandydat ukończył 18 lat, nie miał przeciwwskazań zdrowotnych, a także żeby posiadał co najmniej podstawowe wykształcenie. Do odbycia kursu i późniejszej pracy na stanowisku operatora nie jest wymagane doświadczenie operatorskie ani znajomość konkretnej branży.
Kurs na dźwig pozwala uzyskać uprawnienia dwóch kategorii, które uzależnione są od urządzenia, na którym operator będzie pracował. Jest to kategoria II Ż, która pozwala na pracę na żurawiach stacjonarnych, samojezdnych i przenośnych (HDS),a także kategoria I Ż, która dotyczy szybkomntujących żurawi przewoźnych i urządzeń wieżowych.
Niezależnie od rodzaju kategorii, szkolenie operatora składa się z części teoretycznej w formie wykładów, podczas której przyszły operator poznaje budowę i właściwości żurawi, ich rodzaje czy obowiązki operatorskie. Uczy się również bezpiecznej eksploatacji dźwigów, zasad postępowania podczas awarii, a także przepisów BHP i Dozoru Technicznego. Część praktyczna odbywa się po części teoretycznej i służy nauce bezpiecznego i wydajnego obsługiwania wybranego urządzenia dźwignicowego.
Po odbyciu kursu przyszły operator odbywa egzamin państwowy składany przed dwuosobową komisją powołaną przez lokalną jednostkę Urzędu Dozoru Technicznego. Po zaliczeniu egzaminu uzyskuje się bezterminowe uprawnienia pozwalające na obsługę dźwigów konkretnej kategorii.
Ile zarobisz jako operator dźwigów?
Operatorzy żurawi wieżowych oraz innych urządzeń dźwignicowych mogą liczyć na niezwykle atrakcyjne zarobki już od samego początku pracy w branży. W Polsce operator uzyskuje miesięczne wynagrodzenie rzędu 2,5 do nawet 5,5 tys. zł brutto, przy czym jego zarobki zależą w dużej mierze od doświadczenia, regionu i obowiązków pracowniczych. W Europie operator dźwigów może liczyć na stawkę godzinową od 50 zł netto.
Do wysokich zarobków operatora żurawi należy zaliczyć również łatwość w znalezieniu pracy niezależnie od regionu, coraz lepsze warunki pracy organizowane przez pracodawców oraz korzystne pakiety benefitów – np. opiekę medyczną, ubezpieczenie czy służbowy telefon.