Uncategorized

Dlaczego seriale wciągają lepiej od filmów?

Obejrzymy coś? Tak, ale co? Co lepsze, film czy serial? Długie jesienne wieczory sprzyjają prowadzeniu takich dialogów. I w ten oto sposób na ekranie rozpoczyna się wciągająca historia, od której nie możesz oderwać oczu! I tak kolejny, kolejny i kolejny odcinek… Co sprawia, że tak lubimy seriale?

Dlaczego kochamy seriale?

Interesujący scenariusz, ciekawe efekty specjalne, rewelacyjnie dobrana obsada aktorska – współczesne wieloodcinkowe produkcje telewizyjne podbijają serca widzów. Seriale pozwalają na większą możliwość zaprezentowania wydarzeń rozgrywanych na przestrzeni czasu. Mają zdecydowanie szerszy format czasowy niż filmy. Długość odcinka i ilość sezonów pozwalają na poruszenie wielu, na pierwszy rzut oka niepowiązanych wątków. Wzbogacanie fabuły i tajemniczość to elementy, które widzowie lubią najbardziej! Z jednej strony drażni nas to, jak przeplatane wątki zaczynają się komplikować. Z drugiej nie mogąc doczekać się wyjaśnienia, włączamy jak najszybciej kolejny odcinek!

Chętnie spędzamy z bohaterami wspólnie czas – utożsamiamy się z nim i zastanawiamy się, dlaczego postąpili w taki sposób! Wciągają nas opowiadane historie, przeżywamy osobiście pojawiające się problemy i czekamy z niecierpliwością na kontynuacje.

Jeśli chcesz być na bieżąco w serialowym świecie, sprawdzaj aktualności i śledź newsy na stronie https://serialowy.pl/. Nie daj się zaskoczyć!

Seriale – specyfika produkcji

Oczywiście nie można definiować seriali jednoznacznie – jest ich mnóstwo, co sprzyja temu, że każdy znajdzie coś dla siebie! Seriale charakteryzują się możliwością odpowiedzi na aktualne wydarzenia polityczne, kulturowe i społeczne na świecie. Twórcy mają możliwość przedstawiania nawet bardzo skomplikowanych zagadnień o przeróżnej tematyce!

Seriale są formą rozrywki, w której zatapiamy się w problemy innych, odkładając własne na bok. Bezsprzecznie, nie każdy serial będzie wydawał nam się dobry i angażujący. Jedne potraktujemy jako niewymagającą rozrywkę, która pozwala nam oderwanie się od swoich codziennych zmartwień. Inne będą nas frustrować. Jeszcze kolejne spowodują, że będziemy płakać, kiedy odkryjemy ukryty przekaz. Co daje oglądanie seriali?

Wartości

Odcinkowe produkcje skłaniają do refleksji i uczą – spełniając niejako funkcję edukacyjną. Przedstawiają nam pewne zjawiska z zupełnie nowej perspektywy. Pozwalają nam na postawienie się w sytuacji bohatera i zadanie pytania: co ja bym zrobił w takiej sytuacji?

Poznanie świata przedstawionego

Seriale historyczne pozwalają na zrozumienie i wizualizację, tego, co się działo ileś lat temu w ciekawy sposób. Ukazane w serialach kultury pozwalają na obcowanie ze światami, których nigdy nie uda nam się odwiedzić i regułami tam obowiązującymi.

Społeczności

Fanatycy seriali łączą się w grupy, zbierają się i dyskutują o wydarzeniach i losach ich ulubionych bohaterów. Sprzyja to budowaniu znajomości z osobami o podobnych zainteresowaniach!

Binge watching

Określenie wywodzi się „binge eating”, które oznacza niepohamowaną chęć jedzenia osób chorujących na bulimię. Binge watching to zjawisko polegające na przywiązaniu do seriali i zbyt częstego ich oglądania.  Jest to po prostu uzależnienie, w którego trakcie poświęcamy dużo czasu na śledzenie serialowych historii. Jakie są objawy? Kanapa, koc, przekąski i serial! Nie wolno tego bagatelizować, ponieważ jest to dolegliwość, która może okazać się bardzo poważna w skutkach.

Oczywiście, seriale są dla ludzi. Jednak nie powinniśmy całkowicie rezygnować z własnego życia na rzecz przeniesienia się w codzienność wykreowanych bohaterów. Pamiętajmy, że serial serialowi nierówny. Różnorodność produkcji, poruszanych wątków z pewnością sprzyja temu, że jest to format, który przypasuje każdemu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.