Trening

Czym jest ashwagandha?

Rynek suplementów diety ciągle się rozwija. Obecnie stosuje się bardzo holistyczne podejście do suplementacji. Na półkach sklepów królują preparaty, które w swoim działaniu mają wiele różnych zastosowań. Takim suplementem jest zdecydowanie ashwagandha, która nieprzerwanie od jakiegoś czasu zyskuje na popularności, a coraz więcej osób przekonuje się do jej zdrowotnych właściwości.

Indyjski żeń szeń

Ashwagandha znana jest szerzej, jako witania ospała. Wywodzi się ona z medycyny wschodniej i wchodzi w skład systemu medycyny ajurwedeńskiej. Oznacza to, że oddziaływuje ona na system fizyczny i psychiczny człowieka. Jest bardzo wszechstronna w swoim działaniu. Korzeń ashwagandy jest znany w medycynie od setek lat, lecz dopiero stosunkowo niedawno zyskał on swoją popularność w Europie.
Ashwaganda należy do roślin adaptogennych. Wspomaga ona organizm w walce ze stresem oraz pomaga również organizmowi w przygotowaniu się do zwiększonego wysiłku fizycznego. Dodatkowo pomaga ona w leczeniu takich dolegliwości jak zapalenie oskrzeli, astma, bielactwo czy zaburzenia snu.

Adaptogeny – co to?

Adaptogeny to nietoksyczne rośliny, które charakteryzują się specyficznym wpływem na ludzkie ciało oraz umysł. Nadrzędną ich właściwością jest zmniejszanie skutków stresu i adaptacja organizmu do niesprzyjających warunków zewnętrznych. Aktualnie w biologii uznaje się trzy kryteria, które musi bezwzględnie spełniać, by można było ją zaklasyfikować do właśnie tej grupy:

  • nietoksyczność:
    tego typu rośliny nie mogą powodować negatywnych skutków ubocznych dla zdrowia fizycznego lub psychicznego. Oczywiście nie mogą również uzależniać.
  • odpowiedź na stres:
    stosowanie adaptogenów pozwala na sprawniejszą pracę całego organizmu w obliczu czynników stresogennych. Nie mogą one przy tym pozbawić człowieka rezerw energii życiowej. Dodatkowo wpływają one pozytywnie na inne obszary organizmu. Jednym słowem, muszą działać holistyczne na całego człowieka, nie tylko oddziaływać na jeden z obszarów.

  • przywrócenie naturalnej równowagi:
    w przeciwieństwie do innych leków i suplementów, działanie adaptogenów musi opierać się na przywracaniu organizmu naturalnej równowagi. Suplementy diety z tej rodziny niejako „czują”, w których obszarach organizm ma się niedobrze. Czego jest w nim za dużo, czego za mało. Tym sposobem naturalnie przywracają jego równowagę, uzupełniając i oddziałując na te obszary, które tego najbardziej potrzebują.

Cudowny lek prosto z natury!

Surowcem ashwagandy jest wysuszony i sproszkowany korzeń. Należy ona do roślin z rodziny Solanaceae, czyli psiankowatych. Krzew ashwagandhy uprawiany jest w Indiach, Afryce i Azji Mniejszej. Od lat stosowany w medycynie naturalnej wschodu. Na jakie obszary najbardziej oddziaływuje korzeń ashwagandy? Przede wszystkim wspiera pracę mózgu, poprawia pamięć oraz koncentrację. Jest również zalecany osobom, które uprawiają sport, ponieważ przygotowuje ona organizm do zwiększonego wysiłku fizycznego, przez co sportowcy mogą znieść więcej. Witania ospała pomaga ponadto osobom z depresją. Z badań, przeprowadzonych przez naukowców jednoznacznie wynika, że jej skład jest bliźniaczo podobny do impiraminy, czyli leku przeciwdepresyjnego. Indyjscy naukowcy również przekonują, że ashwagandha może poprawić stan zdrowia osób chorych na schizofrenię oraz tych, którzy zmagają się z zespołem metabolicznym. Jest to skutek uboczny przyjmowania leków przeciwpsychotycznych, które w takich przypadkach najczęściej podaje się chorym. Poprawia także funkcje poznawcze u pacjentów z chorobą dwubiegunową. Poza tym ashwagandha może być pomocna w przypadku stanów lękowych, nerwicy, a nawet Alzheimera.

Oprócz cudownych właściwości stricte powiązanych z układem psychicznym wpływa ona pozytywnie na wątrobę i żołądek. Chroni ona te narządy i oczyszcza z toksycznych związków. Ashwagandę stosuje się również jako lek na niepłodność u mężczyzn. Zaleca się również jej przyjmowanie u osób ze zdiagnozowaną cukrzycą, gdyż zmniejsza ona poziom hemoglobiny w organizmie i zwiększa jego wrażliwość na insulinę. Naturalnie, również zwiększa odporność organizmu człowiek, dlatego jej przyjmowanie szczególnie zaleca się w okresie jesienno – zimowym.

Przeciwskazania w stosowaniu

Niestety, istnieje kilka przeciwwskazań do spożywania preparatów opartych o ashwagandhę. Nie powinna być ona przyjmowana przez kobiety będące w ciąży, a także osoby zażywające leki uspokajające, nasenne, przeciwpadaczkowe oraz niektóre leki przeciwbólowe. Przed podjęciem decyzji o przyjmowaniu tego suplementu diety zalecamy udanie się do naszego lekarza na konsultację.  W ten sposób będziemy pewni, czy możemy ją zażywać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.