Badania lekarskie przyszłych kierowców
Od kilku lat obowiązuje przepis, że przed przystąpieniem do egzaminu musi zostać wyrobiony profil kandydata. Oznacza to, że przyszły kierowca musi przejść badania lekarskie. Jest to konieczne, ponieważ kłopoty ze zdrowiem w trakcie prowadzenia samochodu mogą doprowadzić do wypadku i ofiar śmiertelnych. Za kierownicą człowiek powinien umieć skoncentrować się i musi być w pełni sprawny.
Zakres badania kierowców
Nauka jazdy Gdańsk informuje kursantów, że przed egzaminem muszą udać się do lekarza i wykonać przewidziane prawem badania wstępne kierowców. W profilu kandydata na kierowcę brane są pod uwagę: zdolności motoryczne, stan psychiczny, wzrok oraz funkcjonowanie układu nerwowego, oddechowego i sercowo-naczyniowego. Badania co pewien czas są odnawialne. Częściej przechodzą badania osoby starsze i kierowcy zawodowi.
Miejsce badań
Badania lekarskie przyszłych kierowców przeprowadzane są wojewódzkich Ośrodkach Pracy oraz w Miejskich Ośrodkach Medycyny. Kurs prawa jazdy kategorii B Gdańsk oferuje pomoc w przeprowadzeniu badań i wskazuje miejsce, gdzie można je wykonać. Cena badań kierowców jest stała – określona w ustawie. Osoby, które wnioskują o przywrócenie lub przedłużenie prawa jazdy również, są zobowiązane do badań lekarskich. Ich cena jest taka sama w całym kraju.
Kluczowe badanie
Jednym z najważniejszych badań dla kierowców jest badanie wzroku, które obejmuje między innymi: ogólne badanie wzroku, sprawdzenie widzenia zmierzchowego, to znaczy , czyli reakcji oczu na nagłą ciemność oraz na jaskrawe światła. Ponadto lekarz sprawdza ciśnienie krwi, poziom cukru i podatność na nerwicę oraz EKG. Rodzaj zleconych badań jest uzależniony od kategorii, na którą prawo jazdy chce zdobyć uczestnik.
Badania lekarskie są ważne 15 lat, czyli tyle samo, co prawo jazdy. U kierowców zawodowych i osób po 60 roku życia, badania lekarskie są wykonywane częściej. Zdarza się, że lekarze zamiast dokładnych badań przeprowadzają jedynie wywiad lekarski, co nie jest do końca zgodne z prawem.