Inne

Alimenty na dziecko. Co warto wiedzieć?

Zgodnie z polskim prawem rodzice wspólnie wychowują dziecko i ponoszą koszty jego utrzymania. Sprawy jednak nieco się komplikują, gdy dojdzie do rozwodu. Wtedy jeden z rodziców zobowiązany jest płacić alimenty na dziecko.

Alimenty na dziecko to najczęściej spotykany rodzaj świadczenia alimentacyjnego. Alimenty mogą być płacone w wyniku dobrowolnego porozumienia między rodzicami dziecka lub na podstawie orzeczenia sądowego. Do ustalenia alimentów często dochodzi w wyniku rozwodu. Warto pamiętać, że obowiązek alimentacyjny to nie tylko alimenty na dziecko, ale też np. alimenty na żonę po rozwodzie, kiedy to występuje zniesienie współwłasności i niekiedy nierówny podział majątku po rozwodzie.

Alimenty na dziecko. Jakie przepisy je określają?

Obowiązek alimentacyjny wynika z przepisów kodeksów rodzinnego i opiekuńczego. Rodzice mają obowiązek alimentacyjny wobec dziecka, które nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Aby ubiegać się o alimenty na dziecko konieczne jest wystąpienie z odpowiednim powództwem, które musi spełniać szereg wymogów formalno-prawnych. W maju 2017 roku w Polsce zostały zaostrzone przepisy regulujące obowiązek alimentacyjny. Dzięki temu podwyższono kary dla osób niewywiązujących się z obowiązku alimentacyjnego. Może za to grozić nawet do dwóch lat więzienia.  

Czym są alimenty na dziecko?

Alimenty na dziecko to przede wszystkim środki w formie pieniężnej przeznaczone na utrzymanie dziecka. Może to być jednak także np. pomoc rzeczowa w formie zapewnienia dziecku mieszkania, leczenia, wyżywienia, zakupu odzieży czy np. opłacenia edukacji. Obowiązkiem płacenia alimentów jest objęta matka lub ojciec dziecka, którzy zostali wpisani w akcie urodzenia dziecka jako rodzice. Alimenty płacone są przez tego rodzica, z którym dziecko nie mieszka na stałe. Alimenty na dziecko mogą być ustalone podczas rozwodu lub później, w osobnym postępowaniu. Pozew o alimenty należy złożyć w sądzie rejonowym, właściwym dla miejsca zamieszkania pozwanego lub miejsca zamieszkania dziecka. Osoba pozwana o alimenty powinna sporządzić odpowiedź na pozew o alimenty na dziecko. Warto tutaj skorzystać z pomocy prawnika.

Alimenty na dziecko. Od czego zależy ich wysokość?

Wysokość alimentów zależy od możliwości finansowych osoby zobowiązanej do płacenia alimentów i zostanie ustalona przez sąd, który weźmie pod uwagę nie tylko obecne zarobki rodzica, ale także możliwość uzyskania przez niego dochodu. Nie można powołać się na brak możliwości płacenia alimentów, odmawiając jednocześnie podjęcia jakiejkolwiek pracy.  Gdy rodzic nie jest w stanie spełnić obowiązku alimentacyjnego, to przechodzi on na jego rodziców, bądź rodzeństwo. Przy ustalaniu wysokości alimentów ważny jest też ogólny poziom życia rodziców, gdyż alimenty na dziecko powinny być w stanie zapewnić dziecku życie na podobnym poziomie. Ubiegając się o alimenty warto przedstawić dowód ponoszonych wydatków na dziecko np. wysokość czesnego za szkołę czy ewentualne wydatki na leczenie. Trzeba też pamiętać o tym, że zasądzoną wysokość alimentów można zmniejszyć np. gdy sytuacja rodzica płacącego alimenty na dziecko się pogorszyła np. stracił on pracę czy zachorował. Możliwe jest też podwyższenie alimentów, o które można się ubiegać np. gdy sytuacja finansowa rodzica jest obecnie zdecydowanie lepsza niż wcześniej albo np. gdy zwiększyły się potrzeby dziecka. Przy ustalaniu wysokości alimentów nie bierze się pod uwagę otrzymywanego świadczenia 500plus.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.